Uluabat gölü çökellerinde ve göl suyunda metal konsantrasyonlarının incelenmesi
Analysis of metal concantrations in Uluabat lake sediments and lake water
  1. Tez No: 171089
  2. Yazar: CANAN TURGUT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİM ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu çalışmada Uluabat Gölü'nden alman sediman karotlarının incelenmesi sonucu göldeki kirlilik birikimi ve kirliliğin periyodik değişiminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Göl sedimanlarının incelenmesiyle tarihi veriler elde edilirken göl suyunun bugünkü parametreleri de analiz edilmiştir. Arazi çalışması, göl suyu numunelerinin alınması esnasında sıcaklık, pH, elektriksel iletkenlik, çözünmüş oksijen tayinlerini içermektedir. Göl sedimanlarının organik madde, toplam karbonat içeriklerinin belirlenmesi ve sediman ve göl suyu örneklerinde yapılan metal analizleri laboratuar çalışmasını oluşturmuştur. Güncel göl suyu numunelerinin analizleri sonucu belirlenen ortalama metal konsantrasyonları; Al = 9,27 mg/L, Fe = 41,41 mg/L, Ba = 1,56 mg/L, Mn = 0,0021 mg/L, Cr = 0,004 mg/L, Cu = 0,002 mg/L, Ni = 0,012 mg/L, Pb =0,003 mg/L, Hg = 0,0004 mg/L, As = 0,025 mg/L, Cd = 0,0001 mg/L, B = 5,59 mg/L, olarak belirlenmiştir. Analizler sonucu elde edilen değerleri, Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği, Kıta İçi Su Kaynaklarının Sınıflamasına göre yorumladığımızda; Al, Fe, B, Ba konsantrasyonları bakımından çok kirlenmiş sular, Ni, Hg, As konsantrasyonları bakımından az kirlenmiş sular ve Mn, Cr, Cu, Cd, Pb konsantrasyonları bakımından yüksek kaliteli sular sınıfına girdiği söylenebilir. Uluabat Gölü sedimanlarında yapılan analiz sonuçlarına göre organik madde miktarı % 1,8 ile % 15,3 arasında değişmektedir. Organik madde miktarının yüzeye yakın ve dip kesimlerdeki artışı, insan faaliyetleri ve iklim değişimlerinin de etkisini olarak yorumlanabilir. Dip sedimanlarının analizi için çalışılan LV 12 karotundan alınan örneklerde ölçülen ortalama metal konsantrasyonları; Fe = 14,53 gr/kg, Al = 5,55 gr/kg, Ba = 0,072 gr/kg, Mn = 0,921 gr/kg, Cr = 0,187gr/kg, Cu = 0,036 gr/kg, Ni = 0,306 gr/kg, Pb = 0,138 gr/kg, Hg = 0,026 gr/kg, As = 0,034 gr/kg, Cd = 0,001 gr/kg, B = 4,663 gr/kg olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims to determine the pollution deposit in the lake as a result of the sediment carots collected from the Ulubat Lake, and the periodical change of pollution level. Examination of the lake sediments gave historical values, and the current parameters of the lakewater were also analysed. The field study involves the temperature, pH, electrical conductivity, dissolved oxygen determinations at the time of collection of the lakewater. The laboratory study consists of determinations of the organic matter in the lake sediments, total carbonate contents, and the metal analyses made in the sediment and lakewater samples. Analysis of current lake samples gave the mean metal concentrations as follows; Al = 9,27 mg/L, Fe = 41,41 mg/L, Ba = 1,56 mg/L, Mn = 0,0021 mg/L, Cr = 0,004 mg/L, Cu = 0,002 mg/L, Ni = 0,012 mg/L, Pb =0,001 mg/L, Hg = 0,0004 mg/L, As = 0,025 mg/L, Cd = 0,0001 mg/L, B = 5,59 mg/L, When we interpret the values obtained as a result of the analyses according to the water pollution regulations and classification of continental water resources, it can be classified as: waters highly polluted in respect of Al, Fe, B, Ba concentrations, waters slightly polluted in respect of Ni, Hg, As concentrations, and high-quality waters in respect of Mn, Cr, Cu, Cd, Pb concentrations. According to the results of the analysis conducted in the Uluabat Lake sediments, the amount of organic matter varies between 1,8% and 15,3%. The increase in the amount of organic matter near the surface and bottom sections can be interpreted as the effect of human activities and climate changes. Mean metal concentrations in the samples taken from LV 12 carot studied for the analysis of bottom sediments were determined as; Fe = 14,53 gr/kg, Al = 5,55 gr/kg, Ba = 0,072 gr/kg, Mn = 0,921 gr/kg, Cr = 0,187gr/kg, Cu = 0,036 gr/kg, Ni = 0,306 gr/kg, Pb = 0,138 gr/kg, Hg = 0,026 gr/kg, As = 0,034 gr/kg, Cd = 0,001 gr/kg, B = 4,663 gr/kg