Short term effects of heavy metals on enriched anammox culture
Zenginleştirilmiş anammox kültüründe ağır metallerin kısa süreli etkisi
- Tez No: 488004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KOZET BAKIRCI, PROF. DR. BÜLENT MERTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çevre mühendisliği açısından, anammox prosesi, yenilikçi bir azot giderim teknolojisidir ancak, bu yenilikçi teknolojiyi arıtımda kullanabilmek için, atıksu karakterinin anammox bakterisiyle olan uyumu incelenmelidir. Son yıllarda endüstriyel atıksuların muhteviyatında sıklıkla bulunan ağır metallerin Anammox türleri üzerindeki toksik etkileriyle ilgili çalışmalar literatürde yer almaya başlamıştır. Yapılan çalışmalarda aynı ağır metal için çok farklı inhibisyon seviyelerinin ortaya konmuş olması, prosesleri işleten veya tasarlayacak kişilerde kafa karışıklığına sebep olmaktadır. Bu çalışma, oluşan kafa karışıklıklarını gidermek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın ilk kısımda anammox biyokütlesi AKR reaktörde zenginleştirilmiş, sonraki aşamada, Ni, Zn ve Cu metallerinin anammox kültürüne olan kısa süreli etkileri incelenmiş ve bu metallerin, değişik inhibisyon modelleri kullanılarak hesaplanan yarı maksimal inhibisyon konsantrasyonları bulunmuştur. qPCR analizlerine göre bulunan bulgular, anammox kültürünün %61 oranda zenginleştirildiğini göstermiştir. FISH analizleriyle kültür içerisindeki anammox türlerinin Brocadia anammoxidans, Kuenenia stuttgartiensis ve Scalindua wagneri olduğu belirlenmiştir. Yapılan kısa süreli deneylere göre IC50 sonuçları Ni için 7.47 mg/L, toplam Zn için 26.04 mg/L, toplam Cu için 4.11 mg/L olarak belirlenmiştir. Toplam ve çözünmüş konsantrasyonlara göre, metallerin inhibisyon etkisi sıralaması Cu>Ni>Zn şeklindedir.
Özet (Çeviri)
For the point of environmental engineering anammox is a novel nitrogen removal technology and in order to be able to use this innovative technology, compatibality between wastewater and anammox bacteria should be investigated. Studies on the toxic effects of heavy metals, which are frequently found in the content of industrial wastewater in recent years, on anammox species have started to appear in the literature. The fact that there are many different inhibition levels for the same heavy metal in these published works causes confusion in those who run or design the processes. To eliminate these confusions in literature, this research was made. In the first phase of this research, anammox biomass were enriched in SBR. Until stable effluent concentrations achieved, this phase continued. For the purpose of enrichment process. After enrichment, short term effects of Ni, Zn and Cu were investigated and their half maximal inhibitory concentrations found according to different inhibition models. According to qPCR analyses, enriched bacterial culture in this study consisted of 61% anammox. Species which were found by FISH analysis showed that, enriched anammox culture consist Brocadia anammoxidans, Kuenenia stuttgartiensis and Scalindua wagneri. According to batch tests, IC50 values were 7.47 mg/L for total Ni, 26.04 mg/L for total Zn, 4.11 mg/L for total Cu. The inhibitory order of metals for both total and soluble concnentrations was Cu>Ni>Zn.