6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun basım sektöründe uygulamalı incelenmesi
An applied investigation in printing industry of law 6331 on Occupational Health and Safety Law
  1. Tez No: 488003
  2. Yazar: GÜLŞAH ŞEN KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kazalar, Matbaacılık, Law, Accidents, Typography
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sanayi devrimi ile birlikte gelişen toplumlarda insanların çalıştıkları ortamlarda iyi olma hallerini koruyabilmek adına çeşitli düzenlemelerin yapılması zorunluluk haline gelmiştir. Tarihsel süreç içinde iş yaşantısında ortaya çıkan gelişmeler iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili prosedürlerin ya da yapılması gerekli olan her türlü faaliyetin devlet erki tarafından düzenlenmesini zorunlu kılmıştır. Bu bağlamda Türkiye'deki en geniş kapsamlı düzenleme 20.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu olmuştur. Kanun, proaktif bir yaklaşım temelinde iş yaşantısı ile ilgili sağlık ve güvenlik süreçlerini düzenlemektedir. Kanun'un uygulanmasına başlamasından bu yana pek çok yönetmelik ve tebliğ yayımlanmıştır. Çalışma, 26.12.2012 tarih ve 28509 Resmi Gazetede yayımlanan İşyeri Tehlike Sınflaması Tebliğinde, Tehlikeli (bazı bölümlerinde çok tehlikeli) sınıfta yer alan matbaa işletmelerindeki 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun'un ve ilgili mevzuatın uygulanma durumu ortaya koymak üzerine hazırlanmıştır. Bu bağlamda basım işletmesi çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği mevzuatıyla ilgili durumunu ortaya koymak üzere 19 hipotez geliştirilmiştir. Oluşturulan hipotezleri sınamak üzere basım işletmesi çalışanlarına hazırlanan anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistik paket programları kullanılarak analizleri yapılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak oluşturulan 9 hipotez doğrulanmazken, 10 hipotez ise kabul edilmiştir. Basım işletmesi çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bilgi durumunun göreceli olarak iyi olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In glowing societies with the industrial revolution, it has become a necessity to make various regulations in order to be able to maintain good conditions in people's working environment. In the historical period of the business life, it has been compulsory to regulate the developments, occupational health and safety procedures or any activities required to be done by the government. In this way; the most comprehensive regulations in Turkey entered into force on 20.06.2012 No. 6331 Occupational Health and Safety Act. The law regulates health and safety processes related to business life on the basis of a proactive approach. Since the implementation of the Law, many regulations and communiqués have been published. The study was prepared for the printing enterprises in the hazardous class (high hazardous in some sections) on the List of Workplace Hazards which is published in the official journal dated 26.12.2012 and numbered 28509, in order to reveal the Law on Occupational Health and Safety No. 6331 and the implementation of the related legislation. In this way, 19 hypotheses have been developed to present the issue of the occupational health and safety legislation of the printing employees. A questionnaire was applied to the print management employees to evaluate the hypotheses. The obtained data were analyzed by using statistical programs. As a result, 9 hypotheses were not confirmed and 10 hypotheses were accepted. It has been found that the level of knowledge about occupational health and safety of print management employees is relatively good.