Cam elyaf takviyeli betonlarda sepiyolit kullanımının mekanik, fiziksel ve durabilite özelliklerine etkilerinin araştırılması
Investigation on effects of sepiolite usage on mechanical, physical and durability properties of glass fiber reinforced concrete
  1. Tez No: 488029
  2. Yazar: RASİM CEM SAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada sepiyolitin çimentoda puzolan olarak kullanılabilirliği ve cam elyaf takviyeli betonlarda mekanik, fiziksel ve durabilite özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Öncelikle zengin bir rezerve sahip Eskişehir yöresi sepiyolitinin fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenmiştir. Ham ve 900ºC'de kalsine edilen öğütülmüş sepiyolitler CEM I 42,5 R sınıfı çimentoya %5, %10, %15, %20 oranlarında ikame edilmiştir. Üretilen sepiyolit ikameli çimentoların ASTM C-311'e göre puzolanik aktiviteleri belirlenmiştir. Ayrıca ham ve kalsine sepiyolitler kullanılarak ikame edilen karışımlara hacimce %3 oranında cam elyaf eklenerek Cam Elyaf Takviyeli Beton (GRC) numuneleri üretilmiştir. Üretilen GRC numunelerin fiziksel ve mekanik özellikleri ile aşınma dayanıklılıkları tayin edilmiştir. Sepiyolit ikameli sertleşmiş çimento hamurunda ve harçlarında mikro yapısal incelemeler ve hidratasyon gelişiminin gözlenmesi için ise SEM, FT-IR, ve TGA analizleri yapılarak elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, sepiyolit ikameli çimentoların fiziksel, mekanik ve durabilite özellikleri belirlenerek öğütülmüş ham ve kalsine edilmiş sepiyolitin çimento ve GRC üretiminde puzolan olarak kullanılabilirliği ile ilgili önemli bulgular ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, usability of sepiolite as a pozzolan in cement and effects on mechanical, physical and durability properties of glass fiber reinforced concrete have been investigated. Firstly, physical and chemical properties of Eskişehir regional sepiolite, which has a rich reservoir, have been investigated. Crude and calcined at 900 ºC grinded sepiolites were substituted for CEM I 42,5 R class cement in 5%, 10%, 15%, 20% ratios. Produced cements added grinded sepiolite have been measured in pozzolanic activity according to ASTM C-311. In addition, glass fiber reinforced concrete (GRC) samples were produced by adding 3% glass fiber by volume of mixture which was substituted by crude and calcined sepiolites. The physical and mechanical properties of the GRC samples produced and their abrasion resistance were determined. The microstructural investigations on sepiolite-substituted hardened cement paste and mortars and the findings obtained by SEM, FT-IR and TGA analyzes have been evaluated to observe hydration development. As a result, physical, mechanical and durability properties of sepiolite-substituted cements have been determined and important findings about the usability of grinded crude and calcined sepiolite as pozzolan in the production of GRC.