Masaüstü sanallaştırma teknolojilerinin performanslarının analizi
Analysis of performance of desktop virtualization technology
- Tez No: 488030
- Danışmanlar: PROF. DR. RESUL KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Sanallaştırma, fiziksel donanım kaynaklarının mantıksal olarak paylaştırılmasını sağlayan yazılım tabanlı çözümler olarak tanımlanabilir. Masaüstü sanallaştırma ise, insanların her an, her yerde, masaüstü kaynaklarına erişerek ihtiyaç duyduğu iş ve işlemlerini, fiziksel bir bilgisayar karşısındaymış gibi yapabilmesini sağlayan yazılımsal sistemlerdir. Kullanıcılar, merkezi masaüstü sanallaştırma sunucusuna yerel veya uzak ağ bağlantısı olan bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi herhangi bir cihazdan masaüstü kaynaklarına erişebilirler. Bu çalışmada, aynı mantıksal donanımlara sahip, VMware Horizon, Citrix XenDesktop, VMware Workstation sanallaştırma sistemlerinin performans analizi yapılmıştır. Performans analizi için, metin, resim ve video dosyaları üzerinde sıkıştırma, ayrıştırma, şifreleme ayrıştırma yapılmış ve rastgele bir dizi oluşturularak birleştirmeli sıralama algoritmasıyla sıralanmıştır. Oluşan süreler esas alınarak analiz gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Virtualization can be defined as software-based solutions that logically share physical hardware resources. Desktop virtualization is a software system that allows people to access their desktop resources anytime, anywhere, and make their business and transactions look like they were against a physical computer. Users can access desktop resources from any device, such as a computer, tablet, or mobile phone, that has a local or remote network connection to the central desktop virtualization server. In this study, performance analysis of virtualization systems of VMware Horizon, Citrix XenDesktop and VMware Workstation with the same logical hardware was performed. For performance analysis, text, image and video files are decompressed, parsed, coded and parsed, and sorted by random algorithm. Analyzes have been carried out on the basis of the resulting periods.