Korozyona dayanıklı magnezyum implantların geliştirilmesi
Development of corrosion resistant magnesium implants
  1. Tez No: 488032
  2. Yazar: ERTUĞRUL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ GERENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Kimya, Bioengineering, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozit Malzeme Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Oldukça korozif bir ortam olan insan vücudu alternatif metalik malzemelerin kullanımını sınırlamaktadır. Canlı metabolizmasına zamanla zarar vermeyecek ve iyileşme sürecini hızlandıracak metalik implantlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada; magnezyum metalinin yapay vücut sıvısı (SBF) içinde korozyon mekanizması ve H2O2, NaOH ile yapılan kimyasal yüzey modifikasyonu işleminin etkisi; Elektrokimyasal Empedans Spektroskopisi (EIS), Tafel Ekstrapolarizasyon (TP) ve Dinamik Elektrokimyasal Empedans Spektroskopisi (DEIS) yöntemleri ile araştırılmış ve magnezyum metalinin yüzeyinde gerçekleşen morfolojik değişiklikler Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Enerji Dağılımlı X-ray kırınımı (EDS), Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM) ve Optik Profilometre (OP) kullanılarak incelenmiştir. Uygulanan farklı yöntemlerle elde edilen bulgular, yüzey modifikasyonu yöntemlerinin SBF ortamında magnezyumu korozyona karşı koruduğunu ispatlamaktadır. Elektrokimyasal deneyler ve yüzey morfolojisi sonuçları H2O2 uygulamasının magnezyum metalinin korozyon mekanizmasını NaOH uygulamasına göre daha fazla yavaşlattığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The highly corrosive environment of the human body limits the use of alternative metallic materials. There is a need for metallic implants that will not damage the metabolism of living cells over time and that will accelerate the healing process. In this study, the corrosion mechanism of magnesium metal in simulated body fluid (SBF) and the effects of chemical surface modification processes using H2O2 and NaOH were examined via electrochemical impedance spectroscopy (EIS), Tafel extrapolation (TP) and dynamic electrochemical impedance spectroscopy (DEIS). The morphological changes occurring on the surface of the magnesium metal were investigated using scanning electron microscopy (SEM), energy-diffraction X-ray diffractometry (EDX), atomic force microscopy (AFM) and optical profilometry (OP). The findings obtained by the different methods applied showed that the surface modification methods had protected the magnesium from corrosion in the SBF environment. The electrochemical experiments and surface morphology results indicated that the corrosion mechanism of the magnesium metal was slowed down more with the H2O2 application than with the NaOH.