Çimento türü ve pomza agregasının beton karakteristiklerine etkisi
Effect of cement type and pumice aggregates on concrete characteristics
- Tez No: 488031
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM SALLI BİDECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, maksimum tane çapı 16 mm olan kırma taş agregası ve pomza agregası ile CEM-I 42.5 R ve kalsiyum alüminatlı çimento (500 doz) kullanılarak altı farklı seride beton numunesi üretilmiştir. Karışımlarda S/B oranı sabit tutularak çimentonun ağırlıkça %2' si oranında süper akışkanlaştırıcı kimyasal katkı maddesi ve mekanik özelliklerini iyileştirmek için %0.15 polipropilen lif, %5 çelik lif, ayrıca kırma kum ve kırma kumun ağırlıkça %10'nu ile yer değiştirilerek silis dumanı ilave edilmiştir. %100 pomza agregası kullanılarak hafif, %25 pomza agregası kullanılarak yarı taşıyıcı hafif ve %100 kırma taş agregası kullanılarak yüksek dayanımlı beton elde edilebilirliği araştırılmış ve mühendislik özellikleri karşılaştırılmıştır. Bu kapsamda taze beton numuneleri üzerinde birim ağırlık, yayılma deneyleri, sertleşmiş beton numuneleri üzerinde; kuru birim ağırlık, basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, su emme, eğilme dayanımı deneyleri ile ultrases geçiş hızı özellikleri incelenmiştir. Çalışmada ayrıca; 200°C, 400°C, 600°C, 800°C, 1000°C olmak üzere farklı sıcaklıklara maruz bırakılan 28 günlük beton numunelerin basınç dayanımı, ultrases geçiş hızları ve ağırlık kayıpları belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda, beton numuneleri içerisinde en yüksek basınç dayanımı %100 kırma taş agregalı CEM I 42.5 R (100-CSCEM) beton numunelerinden elde edilmiştir. Yüksek sıcaklık sonrası (1000°C) basınç dayanımında %100 kırma taş agregalı CAC (100-CSCAC) beton numunelerin daha iyi sonuç verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, six different concrete samples were produced by using with crushed stone aggregate, pumice aggregate that maximum particle diameter of 16 mm., CEM-I 42.5 R and Calcium Aluminated Cement (500 doses). In mixtures, the superplasticizing chemical additive, 2% by weight of the cement, and 0.15% polypropylene fiber, in order to improve mechanical properties, 5% steel fiber, also stone powder and silica fume, replace with 10% by weight of stone powder were added by keeping water-cement ratio. The availability of lightweight concrete a 100% pumice aggregate, semi-structural lightweight concrete by using 25% pumice aggregate and high strength concrete by using 100% crushed stone aggregate were investigated and the engineering properties were compared. Within this framework, unit weight, slump-flow test on fresh concrete samples; dry-unit weight, compressive strength, splitting tensile strength, water absorption, flexural strength with experiments properties of ultrasonic pulse velocity on hardened concrete samples were investigated. In study, also compressive strenght, pulse velocity and weight losses were determined by carring out temperature test on 28 days concrete samples exposed to different tempreatures 200°C, 400°C, 600°C, 800°C, 1000°C. At the end of this study, the highest compressive strength in concrete samples was optained from 100% crushed stone aggregate-CEM I 42.5 R (100-CSCEM). After high temperature (1000°C) 100% crushed stone-CAC (100-CSCAC) was determined to give the best result of this study.