Melen havzasındaki (Düzce) mini inci balığı (Phoxinus strandjae Drensky, 1926)'nın bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesi
The determination of some biological characteristics of the Bulgarian minnow (Phoxinus strandjae Drensky, 1926) living in Melen basin (Duzce)
  1. Tez No: 488039
  2. Yazar: İLKAY ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ YAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, Düzce Melen Havzası'nda bulunan mini inci balığı, Phoxinus strandjae (Drensky, 1926)' nin bazı biyolojik özelliklerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ekim 2015 tarihinde alınan 159 bireyin %34.59' nun dişi (55), %65.41 (104)' inin erkek bireylerden oluştuğu belirlenmiş, Dişi: Erkek oranı ise 1:1.89 olarak bulunmuştur. Bireylerin otolit ve pul inceleme çalışmaları sonucunda dişilerin yaşlarının 0 ila 3 arasında erkeklerin yaşlarının ise 0 ila 4 arasında dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Çalışmada incelenen dişilerde maksimum boy değeri 78.16 mm, bulunurken erkeklerde maksimum boy değeri 90,0 mm olarak bulunmuştur. Dişilerde maksimum ağırlık değeri 5.54 g bulunurken erkeklerde maksimum ağırlık değeri 7.78 g olarak tespit edilmiştir. Dişi ve erkekler için hesaplanan boy-ağırlık ilişkisi denklemleri sırasıyla W=0,00786xL3.1689 ve W=0.0083xL3.1339 olarak hesaplanmıştır. Dişi ve erkek tüm bireyler için boy ağırlık ilişkisi denklemi W=0.0081xL3.1502 şeklinde hesaplanmıştır. Dişi ve erkeklerde von Bertalanffy formülüne göre hesaplanan boyca büyüme parametreleri incelenmiş ve dişi bireyler için sonuşmaz uzunluk (L∞) değeri; 17.509 cm Brody'nin büyüme katsayısı (K) değeri; 0.119121 yıl-1, balığın yumurtadan çıkmadan önceki kuramsal yaşı (to); -1.61512 yıl, erkek bireyler için; ''L∞'' boy değeri; 18.356 cm, ''K'' değeri; 0.110261 yıl-1, ''to'' değeri; -1.63994 yıl olarak ve tüm bireyler için ''L∞'' boy değeri; 17.642 cm, ''K'' değeri; 0.117996 yıl-1, ''to'' değeri; -1.5942 yıl olarak hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda Melen Havzası'ndaki mini inci balığı (P. strandjae)'nın pozitif allometrik büyüme gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was aimed to determine some biological characteristics of Bulgarian minnow, Phoxinus strandjae (Drensky, 1926) in Düzce, Melen basin. 159 individuals of P. strandjae, in total, were examined by sampling in October 2015 from the Small Melen Creek of Düzce Melen Basin. The examined sample includes 55 (34.59 %) female and 104 (65.41%) male specimens. Female to male ratio was found as 1:1.89 of 159 specimen. As a result of examining otolith and scale readings of individuals, the age distribution were determined between 0 to 3 for females and 0 to 4 for males. The lengths of females examined within the study was determined 78.16 maximum, while of the males was determined 90.00 mm; the maximum weight for females and males were 5.54 g and 7.78 g, respectively. The length-weight relationship equations calculated for female and male individuals of P. strandjae were W=0,00786xL3.1689 and W=0,0083xL3.1339, respectively. The longitudinal growing parameters calculated according to vonBertalanffy formulation for female and male individuals, and asymptote value for female individuals (L∞) was calculated as 17.509 cm, Brody's growth coefficient (K) as 0,119121 year -1, hypotheticage of fish before hatching (t0) as -1,61512; while the same values for male were calculated as L∞ =18,356 cm, K=0.110261 year-1, t0=-1.63994 year and for all populations as L∞=17.642 cm, K=0,117996 year-1, t0=-1,5942 year. At the end of the study, it was determined that Bulgarian minnow (P. strandjae) in Melen basin to demonstrate positive allometric growth.