Cam elyaf takviyeli beton (GFRC) cephe panelleri için yaşam döngü değerlendirmesi (YDD) yöntemiyle bir sürdürülebilirlik çerçevesi geliştirilmesi
Development of a sustainability framework for glass fiber reinforced concrete (GRFC) facade panels with life cycle assessment (LCA) method
- Tez No: 488040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozit Malzeme Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
İnşaat sektörü, dünya hammadde kaynak tüketiminin ve küresel ısınmanın yaklaşık %40'ından sorumludur. Ürün ve hizmetlerin çevresel etkilerinin tespiti ve azaltılabilmesi için“Yaşam Döngü Değerlendirmesi (YDD)”yöntemi geliştirilmiştir. YDD bir ürünün malzemelerinin çıkartılması, kullanımı ve bertaraf edilmesine kadar olan sürecin farklı aşamalarındaki çevresel etkilerini tespit edilmesi için kullanılan bir analiz yöntemidir. Bu tez kapsamında cam elyaf takviyeli beton (GFRC) cephe panellerinden çelik karkaslı ve ısı yalıtımlı panellerin; YDD yönteminde“beşikten kapıya opsiyonlu”olarak adlandırılan bu süreç zarfında, panellerin çevresel sürdürülebilirlik performansları, CML (Center of Environmental Science of Leiden University) yöntemiyle ortaya konmuştur. Küresel ısınma etki ağaç diyagramları kullanılarak, ürünleri sürdürülebilirlik açısından en olumsuz etkileyen malzeme ve süreçler tespit edilmiştir. Bu noktalarda, panellerin optimizasyon potansiyellerinin geliştirilmesi için literatürde araştırmalar yapılmıştır. Gereken noktalarda yapılan değişikliklerle, ekolojik ürün alternatifleri geliştirilmiş ve YDD yazılımında modellenmiştir. Bu ürünler eko-çelik karkaslı ve eko-ısı yalıtımlı panel olarak isimlendirilerek, ilk ürünlerle çevresel açıdan YDD yöntemiyle karşılaştırılmıştır. Çıkan sonuçlarda ekolojik ürün olarak adlandırılan ürünlerde, ilk ürünlere kıyasla farklı etki kategorilerinde sürdürülebilirlik performansında % 10-70 arasında gelişme kaydedilmiştir. Cam elyaf takviyeli beton (GFRC) cephe panellerinin YDD'leri baz alınarak, yapı malzemeleri için bir kavramsal sürdürülebilirlik çerçevesi oluşturulmuştur. Sürdürülebilir malzeme veri tabanı oluşturulmasında faydalı olacağı düşünülen bu çerçeve, sürdürülebilir bina üretiminde de sürdürülebilir yapı malzemesi kullanımı olanağı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The construction sector is responsible from 40% of global raw resource consumption and global warming. A“Life Cycle Assessment”(YDD) method has been developed to detect and reduce the environmental impacts of products and services. For this reason, it is important to identify and analyze the environmental impact of the sector. LCA is a method of analysis used to determine the environmental impacts of different stages of the process of removing, using, and disposing of a product's material. Within the scope of this thesis, glass fiber reinforced concrete (GFRC) facade panels with steel carcass and heat insulated panels; During the process called“cradle-to-cradle option”in the LCA method, the environmental sustainability performances of the panels are revealed by the CML(Center of Environmental Science of Leiden University) method. By using global warming effect tree diagrams, the materials and processes that have the most negative effects on the sustainability of the products have been identified. With the changes made to the required points, ecological product alternatives have been developed and modeled in YDD software. These products are named as eco-steel carcass and eco-heat insulated panels and compared with the first products in terms of environment in terms of YDD method. Sustainability performance has improved by 10-70% in the different impact categories compared to the first products in the products called ecological products. Based on the LCA of glass fiber reinforced concrete facade panels, sustainability conceptual framework established for building materials. This framework, which will be useful in creating a sustainable material database, also refers to the sustainable building.