Mangan boratların katı hal sentez yöntemiyle üretilmesi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of manganese borate via solid-state method
  1. Tez No: 488084
  2. Yazar: MERVE ÖZYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEK DERUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türkiye için önemli bir yere sahip olan bor; Dünya çapındaki rezervlerin %72,2'sine sahip olması sebebiyle ülkemiz açısından önemli bir yere sahiptir. Türkiye ve Amerika'da kuru, volkanik ve termoaktif yerlerde yaygın olarak bulunur. Çok geniş ve çeşitli alanlarda ticari olarak kullanılan bor mineralleri ve ürünlerinin kullanım alanları giderek artmaktadır. Bu kullanım alanların bazıları cam sanayi, tekstil sanayi, kozmetik sanayi, kimyadır. Mangan boratlar ise doğada bulunmamaktadır. Mangan boratlar bitkisel yağlar için bir kurutucu rolü oynar ve genellikle boya ve olgun yağ için kurutucu olarak kullanılır. Buna ek olarak, mürekkep ve boya kurutucuları için hammaddedir ve aynı zamanda cam ve seramik endüstrisinde de kullanılabilir. Mangan boratlar yüksek sıcaklık ve basınç altında termal yöntem ile üretilebilmektedir. Bu çalışmada hidrotermal manyetik karıştırma ve yüksek sıcaklık fırını kullanılarak iki adımlı sentez yöntemi kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda XRD analizlerinden alınan verilere göre sentezlenen numunenin of 01-070-2045 referans kodlu MnB4O7 olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Boron has an important place for our country because Turkey has 72.2% of the world's boron reserves. It is found widely in dry, volcanic and thermoactive places in Turkey and USA. Boron minerals are used commercially in a wide variety of businesses and the products of boron are having more uses in products each passing day. Some of these areas are glass industry, textile industry, cosmetics industry, chemistry. Manganese borates are not found in nature. Manganese borates act as a desiccant for vegetable oils and are generally used as a desiccant for paint and mature oil. In addition, they are raw materials for ink and paint driers and can also be used in the glass and ceramic industry. Manganese borates can be produced by thermal process under high temperature and high pressure. In this study, two step synthesis procedure was used; hydrothermal magnetic stirring and high temperature furnace. According to XRD analysis; synthesized samples was seen to be MnB4O7 with pdf code of 01-070-2045.