Far distance unmanned aerial vehicles control and object detection using internet of things network and embeded systems
IoT ağını ve gömülü sistemleri kullanan uzaktan uav kontrol ve nesne algılama
  1. Tez No: 488105
  2. Yazar: FAHAD YASSIR AL BAZZAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN BALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Things of Internet (IoT) olarak da bilinen yeni nesil Kablosuz Algılayıcı Ağları, fiziksel nesnelerin mikro denetleyicileri kullanarak Internet'e doğrudan bağlanmasını sağlar. Çoğu durumda bu mikro denetleyiciler çok sınırlı hesaplama kaynaklarına sahiptir. Küresel bağlantı, aynı yerel alan ağına bağlanamayan nesnelerin etkileşimi için olduğu kadar veri toplama ve analizinde de büyük fırsatlar sağlar. Şeylerin İnternet'i (IoT), nesnelerin internete bağlanmasını, iletişim yetenekleri ile (diğer nesnelerle ve insanlarla) bağlantı kurmasını sağlayan bir teknolojidir. 2020 yılına kadar internete 50 milyarın üzerinde nesne / nesne bağlanacaktır, yani bu teknoloji dünyanın bilindiği gibi tamamen devrim yaratacaktır. IoT, dünyada giderek daha önemli bir araştırma alanı haline geldi. İnsansız Hava Araçları (UAV) modern dünyamızda daha yaygın hale gelmektedir. UAV'ler, Irak ve Suriye'deki son savaşlardaki kullanımından ötürü çoğunlukla savaşla ilişkilidir, ancak daha fazlasını yapabilecek durumda. UAV'ler bir felaketten sonra hasarı değerlendirmede, kurtarıcıları ihtiyacı olanlara yardım ederken güvende tutmada yararlı araçlardır. UAV'ler, azami verimin alınmasını sağlamak için bitkileri izlemede yararlı araçlardır. UAV'lerin kullanımı, yürüyerek ulaşılması güç olan uzak arazilerin izlenmesi için de kullanılmaktadır. Bununla birlikte, UAV'lerin kullanımı sonsuzdur. Bu tezin amacı, RF alıcısı ve uzaktan kumandadan gelen sinyalleri taklit ederek UAV (drone) kontrolünü bebeklik mesafeden yapmak için işlerin internet (IoT) kullanan bir sistem tasarlamakta olup bu sinyaller Ahududanı Pi3 ve Arduino Uno cihazlarının UAV kontrolünü ele geçirmek için Roll, Pitch, Yaw ve Throttle sinyallerini uygulamak için sistem karanlık ve PID kontrol hesaplamaları karmaşıklığını aşmak için ahududu pi ve uçuş denetleyicisi arasında bir etkileşim kullanıyor. Kontrol, uçağın kontrolünü ele geçirmek için python 2.7 GUI (Grafik Kullanıcı Arayüzü) kullanılarak tasarlanmış ve ayrıca tasarım, BGR renk moment hesaplamalarına dayalı nesneleri izleme yeteneğini de içeriyor.
Özet (Çeviri)
The new generation of Wireless Sensor Networks, that is known as the Internet of Things (IoT) enables the direct connection of physical objects to the Internet using microcontrollers. In most cases these microcontrollers have very limited computational resources. The global connectivity provides great opportunities for data collection and analysis as well as for interaction of objects that cannot be connected to the same local area network. The Internet of Things (IoT) is a technology that allows objects to be connected to the internet, enabling them with communication capabilities (with other objects and with people). By 2020 there will be over 50 billion things/objects connected to the internet, meaning this technology will completely revolutionize the world as we know it. IoT became an increasingly important research area around the world. Unmanned Aerial Vehicles (UAV) are becoming more common in our modern world. UAVs are mostly associated with war due to the coverage of their use in the recent wars in Iraq and Syria, but have the ability to do much more. UAVs are helpful tools in assessing damage after a disaster, keeping rescuers safe while they help those in need. UAVs are useful tools in monitoring crops to ensure the maximum yield is realized. The use of UAVs is also being used for monitoring remote land areas that are difficult to reach by foot. However, uses of UAVs are endless. This dissertation´s goal, is designing a system that uses internet of things (IoT) to make the control for UAV (drone) from an infant distance by simulating the signals coming from RF receiver and remote control, these signals will be provided from Raspberry Pi3 and Arduino Uno devices to apply the signals of Roll, Pitch, Yaw, and Throttle to take control of UAV, the system uses an interaction between raspberry pi and flight controller to overcome the complexity of stability and PID control calculations. The control is designed using python 2.7 GUI (Graphical User Interface) to take control for flight, also the design is containing the capability of tracking objects based on the BGR color moment calculations.