Örnek bir bina için ısıtma-soğutma sistemlerinin karşılaştırılması
Comparison of heating-cooling sytems for a sample building
- Tez No: 488106
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERYEM HANDAN ÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada İstanbul'da bulunan yaklaşık 11.000 m² inşaat alanına sahip örnek bir bina için 5 ayrı HVAC sistemi BIM platformunda modellenmiştir ve sistemlerin ilk yatırım ve işletme maliyetleri arasında karşılaştırma yapılmıştır. Tasarımlar Autodesk Revit programı ile 3 boyutlu olarak çizilmiş, sistemlerin enerji analizleri ise HAP programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada binada kurulması planlanan değişken hava debili sistem + radyatör sistemi ve alternatif olarak düşünülen 4 farklı sistem arasında değerlendirme yapılmıştır. Bu sistemler sırasıyla değişken hava debili sistem + radyatör, su kaynaklı ısı pompası, ısı geri kazanımlı VRF/VRV, ısı pompalı VRF/VRV + Radyatör ve 4 borulu fan coil sistemidir. Seçilen her sistem için enerji ihtiyacı, ilk yatırım maliyeti, işletme ve bakım maliyetleri karşılaştırılmış ve sonuçlara göre kısa, orta ve uzun vade de avantajlı sistem önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, for a sample building with 11.000 m2 area, 5 common HVAC systems have been designed and modeled in BIM platform and the initial and operation cost of the systems were compared using energy analyze models to find optimum system. The sample building is located in İstanbul with three floors. All the design process has been done using Autodesk Revit for each system and energy analysis have been performed using Carrier HAP program. The first system is the existing system which was Variable air flow system (VAV) + radiator, the other four systems are water source heat pump, heat recovery VRF / VRV, heat pump VRF / VRV + Radiator and 4 pipe Fan coil system respectively. In all 5 systems, energy consumption, initial investment cost, operation and maintenance costs are compared and according to the results optimum systems were proposed for short, medium and long terms.