Doğal ve kültürel peyzajın korunmasına yönelik ekoturizm odaklı bir peyzaj planlama yaklaşımı: Van örneği
Protection of natural and cultural landscape through ecotourism oriented landscape planning: The sample of Van
- Tez No: 488116
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Turizm, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Tourism, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çeşitli ihtiyaçlar sonucunda ortaya çıkan şehirleşme olgusuyla beraber Doğal Peyzaj öğelerinin hakim olduğu alanlarda insan etkisi ile Kültürel Peyzaj alanları ortaya çıkmıştır. Peyzaja olan bu kültürel etki bütünsel olarak kentsel ve kırsal peyzaj alanlarını da etkilemiştir. Tarihsel süreçte, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Van kentinin, Doğal ve Kültürel Peyzaj yapısını oluşturan ve değiştiren birçok farklı dinamik söz konusudur.“ Doğal ve Kültürel Peyzajın Korunmasına Yönelik Ekoturizm Odaklı Bir Peyzaj Planlama Yaklaşımı - Van Örneği”isimli yüksek lisans tez çalışması ile, Van kentinin Doğal ve Kültürel Peyzaj yapısı, literatür çalışması ve Arccis data ile haritalandırılarak kent ile ilgili bir başvuru kaynağı oluşturulmaktadır. Doğal ve Kültürel Peyzaj alanlarına olan tahribatları azaltmak ve bu alanları koruyarak kullanmak için ekoturizm odaklı Peyzaj Planlama yaklaşımı ile gezi ve koruma rotaları oluşturulmaktadır. Bu kapsamda çalışmanın içeriği altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; literatür özeti, yapılan çalışmanın amacı ve hipotezden bahsedilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde; tezin kuramsal temelleri belirtilmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde Van kenti peyzaj özellikleri ele alınmaktadır. Çalışmanın dördüncü bölümünde Doğal ve Kültürel Peyzaj alanlarının korunması kapsamında, koruma yaklaşımları koruma amaçlı imar planları ile desteklenerek belirtilmektedir. Çalışmanın beşinci bölümünde, çalışma alanına yönelik koruma stratejileri belirtilmektedir. Peyzaj Planlama ile ekoturizm değerlendirmesi ele alınmaktadır. Çalışmanın sonuç kısmında, önerilen ekoturizm rotalarının çalışma alanı alanında uygulanabilecek en uygun turizm çeşidi olduğu değerlendirilmesi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cultural Landscape fields has been come out with the result of many needs after urbanization and there are many antropological reflections on the areas where dominated by Natural Landscape factors. This cultural reflection on landscape has also effected urban and rural landscape areas. In the historical process, Van city, which has been home to many civilizations, has a various different dynamics which forms and changes Cultural Landscape structure. With this master thesis which named“Protection of Natural and Cultural Landscape through Ecotourism-orientedLandscape Planning”The Sample of Van" is being created a resource for application of city with the Structure of Natural and Cultural Landscape of Van city, study of literature, and mapping by the Arciss data. There has been created a route of tour and protection with the perspective of Ecotourism-oriented Landscape Planning to decrease destroying of Natural and Cultural Landscape fields and use this areas thruogh preservation. In this context, the content of this work consists of six parts. In first part; it has been mentioned about abstract of literature, aim of works and hypothesis. In second part; the theoritical principle of work is consisting. In third part of work ; Landscape feature of Van city and Natural and Cultural Landscape has been dealed in two seperate topics. In fourth part of work; suggestions for field work which is in the contexts of protection of Natural and Cultural areas, protection approaches, has been defined by promoting of reconstruction plan for protect. In fifth part; Eco-tourism has been evaluated. in the context directed to field work of Landscape Planning. In the final piece, it has been appointed that there commended ecotourism route is the most suitable tourism style in the planning field.