Bioactivity test and cell studies of bioceramics produced from Clinocardium ciliatum and Turritella terebra
Clinocardium ciliatum ve Turritella terebra'dan üretilen biyoseramiklerin biyoaktivite testi ve hücre çalışmaları
- Tez No: 488118
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL YÜCEL, YRD. DOÇ. DR. YEŞİM MÜGE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hidroksiapatit ve trikalsiyum fosfat yüksek biyouyumluluk özellikleri sayesinde ilaç salınımı ve kemik rejenerasyonu alanında kullanılırlar. Hidroksiapatit kemiğin kompozit bileşiminde organik matrikse dağılmış olarak bulunması sebebiyle araştırılmaktadır. Hidroksiapatit ve TCP implant etrafında kemik büyümesini hızlandırma yeteneğine sahiptir. Yüksek oranda gözenekli TCP, kemiğin yerini aldıktan sonra çözünmesi nedeniyle kemik implantı olarak mükemmel davranış gösterir. Doğal bioseramikler, kemik ve deniz kabukları gibi farklı kaynaklardan elde edilebilir. Deniz kaynaklarının çoğunda kalsiyum karbonat (kalsit veya aragonit) bulunur ve kolayca biyoseramik malzemeye dönüştürülebilirler. Bu çalışmada kalsiyum fosfat nanoseramikleri, deniz kabuğu Clinocardium ciliatum ve deniz salyangozu Turritella Terebra'yı kalsiyum kaynağı olarak kullanılarak mekanokimyasal yöntemle elde edildi. İki farklı kaynaktan üretilen kalsiyum fosfat seramikleri 1000 °C ve 1200 °C olmak üzere iki farklı sinterleme sıcaklığında incelenmiştir. Üretilen malzemelerin karakterizasyonu FT-IR, SEM, BET, XRD analizi ile gerçekleştirildi. Üretilen malzemeler için TRIS sıvısında biyobozunabilirlik testi ve biyoaktivite testleri yapıldı. Malzemeler yapay vücut sıvısına daldırıldığında hızlı hidroksiapatit oluşumu ve sitotoksisite testlerinde hücrelerin çoğalması kaydedilmiştir. Sonuç olarak, hidroksiapatit, β-TCP ve α-TCP üretildi ve biyolojik bozunabilirlik ve biyoaktivite davranışları belirlendi.
Özet (Çeviri)
Hydroxyapatite and tricalcium phosphate are used in field of drug delivery and bone regeneration due to their high biocompability behaviours. Hydroxyapatite was examined since it is dispersed in a organic matrix of composite structure of bone. Hydroxyapatite and TCP have the ability to accelarate bone growth around the implant. Highly porous TCP exhibits excellent behaviour as bone implant since it dissolves after replaced by bone. Natural bioceramics can be obtained from different sources such as bone and sea shells. Most of marine structures contains calcium carbonate (calcite or aragonite) and they can be easily converted to bioceramic material. In this study calcium phosphate nanoceramics obtained via mechanochemical method using the sea shell Clinocardium ciliatum and sea snail Turritella Terebra as a calcium source. The characteristics of the calcium phosphate ceramics that produced from two different sources were studied in two different sintering temperature: 1000 °C and 1200 °C. The characterization of the produced materials were carried out via FT-IR, SEM, BET, XRD analysis. Biodegradability test in TRIS fluid and bioactivity tests were performed for the produced materials. Fast hydroxyapatite formation occurred when the materials were immersed in simulated body fluid and proliferation of cells in cytotoxicity test was registered. As a result, hydroxyapatite, β-TCP and α-TCP were produced and their biodegradability and bioactivity behaviors were determined.