Konteyner terminalleri operasyonlarının meta-sezgisel yöntemlerle analizi ve entegre bir karar destek sisteminin oluşturulması
Analysis of container terminal operations with meta-heuristics and development of an integrated decision support system
  1. Tez No: 488119
  2. Yazar: MUSTAFA EGEMEN TANER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRETTİN ELDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Dünya ticaretinin yaklaşık %90'ının deniz yolu ile gerçekleştirilmesi, gelişen teknoloji ve yenileşim çalışmaları beraberinde artan gemi ve ekipman kapasiteleri konteyner terminallerinin önemli bir rekabet halinde olmalarına sebep olmuştur. Terminal yöneticileri, operasyon etkinliğini arttırarak rekabette avantaj sağlamak için sürekli verimli yöntemler bulmak durumu ile karşı karşıya kalmışlardır. Konteyner terminallerinde gerçekleştirilen operasyonların ve bu operasyonlarda ortaya çıkan karar problemlerinin bütünleşik olarak ele alınması, terminal verimliliği açısından oldukça önem arz etmektedir. Bu doktora tezinde, konteyner terminallerinde rıhtım sahasında gerçekleştirilen elleçleme operasyonlarına odaklanılmış ve rıhtım vinci çizelgeleme probleminin çözümüne yönelik meta-sezgisel yöntemler önerilmiştir. Önerilen yöntemler ile farklı büyüklükte problemlerin çözümü sağlanmış ve karşılaştırma testleri yapılarak en iyi yöntem tespit edilmiştir. Sonrasında, belirlenen en iyi yöntemi kullanan terminal operasyonlarının yönetimine yönelik bir karar destek sistemi modülü geliştirilmiştir. Elde edilen bulgular, geliştirilen modülün verimli sonuçlar verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Carrying out 90% of world trade by sea, technological developments and innovations with increasing vessel and equipment capacities have caused container terminals in a competing situation. Terminal managers have faced with finding constantly productive methods in order to gain advantage in competition by increasing operation efficiency. The integration of terminal operations and decision problems that exist in those terminal operations has importance in terms of terminal efficiency. In this PhD thesis, it is focused on handling operations performed in quayside of container terminals and meta-heuristic methodologies, aimed to solve quay crane scheduling problem, are proposed. Solutions of problems at different scales are provided with the proposed methodologies and the best methodology is determined by making comparison tests. After that, a decision support system module has been developed which is using the best methodology. The obtained findings show that the developed module has efficient results.