Geniş çalışma bölgeli bir mikrodalga transistörünün destek vektör regresyon makinesi ile modellenmesi
Support vector regression model of a wide range microwave transistor
- Tez No: 488133
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Makine öğrenme uygulamaları son yıllarda yoğun olarak çalışılmakta olan bir araştırma konusudur. Yapılan çalışmalar istatistiksel öğrenme teorisine dayanan Destek Vektör Makineleri (DVM) gibi güçlü sınıflandırma algoritmalarının geliştirilmesini ve oldukça farklı alanlarda başarı ile kullanımını mümkün kılmıştır ve Destek Vektör Makineleri'nin nin birçok uygulamada klasik sınıflandırma algoritmalarına göre daha gürbüz bir algoritma olduğu gösterilmiştir. Bu tez çalışmasının amacı DVM' nin mikrodalga teori ve tekniğine uygulamak ve bu amaç doğrultusunda geniş çalışma bölgeli bir mikrodalga transistörünün analizini DVRM ile gerçekleştirmektir. Mikrodalga transistörünün analizinde DVM' nin regresyon yapabilme yeteneğinden ve seyreklik özelliğinden yararlanılmıştır. Modelin regresyonu için, makinemiz eğitim ve test işlemlerine tabi tutularak yüksek doğruluk oranlarına sahip modeller elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Applications in learning machine is a searching subject which has been widely worked on. The studies have enabled improving the powerful classification algorithms such as Support Vector Machines (SVM) which are based on statistical learning theory, and the succesful usage of SVM in really different areas. It is has been showed that Support Vector Machines are more robust algorithm than the classic classification algorithm in many applicaitons. The aim of this thesis study is to apply the SVM into the microwave theory and technique. Therefore in this thesis, a wide range microwave transistor is analysed with SVRM. In the analysis of a microwave transistor is utilized the capability of SVM's making regression and sparseness feature. For the model's regression, our machine has been trained and tested to achieve high accuracy.