PLC ile püskürtme ve ateşleme avansı değiştirilebilen direkt püskürtmeli otto motoru yönetimi
Control of direct injection otto motor whose injection and ignition advances can be adjusted with PLC
  1. Tez No: 488132
  2. Yazar: ŞAFAK KOŞAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP TEKİN ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kıvılcım ateşlemeli ya da benzinli motorlar iyi derecede hava kullanım oranları nedeniyle yüksek özgül güç ve geniş hız aralığında çalışabilme özelliklerini gösterirken, sıkıştırma ateşlemeli ya da Diesel motorlar ise yüksek sıkıştırma oranları sayesinde daha iyi termik verim ve kısılma kaybı olmaksızın çalışma imkanı sunmaktadır. Araştırma kurumlarının, üniversitelerin ve özellikle otomobil üreten firmaların en önemli çalışma konularının başında, bu iki farklı yöntemin yararlı kısımlarını bir araya getirerek daha düşük yakıt tüketimi ve daha yüksek performans ile daha az kirletici egzoz emisyonlarının salınımı ve kullanıcılara daha iyi bir sürüş konforu sağlamak gelmektedir. Şu anda süregelen çalışmalar ve motorlar üzerinde elde ettiğimiz yüzyılı aşkın tecrübeler, bize bu hedefleri gerçekleştirebilecek en iyi çözüm yöntemlerinden biri olarak direkt püskürtmeli benzin motorlarını göstermektedir. Yanma odasına yakıtın direkt püskürtülmesi, yakıtın buharlaşıp emme havasını soğutması nedeniyle yakıt ekonomisinde iyileşme sağlamaktadır. Ayrıca direkt püskürtme, vuruntu dayanımını ve volümetrik verimi de arttırmaktadır. Bu tez, direkt püskürtme (DP) teknolojisinin ulaştığı en son nokta hakkında temel bir bilgi vererek gelecek için bir perspektif oluşturmaktadır. Bu tezde literatür araştırmaları incelenecek ardından, tek silindirli içten yanmalı bir diesel motorunun, püskürtme ve ateşleme avansı değiştirilebilen direkt püskürtmeli otto motora dönüşümü anlatılacaktır. Yapılan deneyler ile performans analizi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
For over a century in the history of internal combustion engines, two concepts have played a dominant role during the process of development and production. The spark ignition or gasoline engine shows the distinctive feature of high specific power and large speed range due to its good level of air utilisation; whilst the compression ignition or Diesel engine, offers better thermal efficiency from the use of a higher compression ratio, and the absence of throttling. Combining the positive aspects of these two engine types has always been a goal of engine research and development in the automobile industry, and Gasoline Direct Injection (GDI) Spark Ignition engine is seen as one of the most promising ways to achieve this aim. The direct injection of fuel into the combustion chamber leads to improved fuel economy because intake air is cooled by fuel evaporation. Direct fuel injection also improves knock resistance and volume efficiency. As this thesis giving a basic introduction to the state-of-the-art of direct injection (GDI) technology, provides a perspective for the future. At this thesis literature researches will be examined and than transforming of single cylinder diesel engine to the otto engine whose injection and ignition advances can be adjusted will be explained. Performance analysis will be done with the experiments made.