Soğuk akışkan yatak ile yapılan kurutma proseslerinde ısı ve kütle transferinin incelenmesi
Investigation of heat and mass transfer in a fluidized bed dryer
  1. Tez No: 488162
  2. Yazar: SEMİH TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ALPAY HEPERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Deney sisteminde, kapalı sistem akışkan yatak ile tümleşik çalışan ısı pompası kullanılmıştır. Doğrudan ısı pompasının kullanılmasıyla, elektrik veya yakıt ile çalışan bir sisteme göre daha az enerji harcayarak kurutma işlemi gerçekleşmiştir. Kapalı bir sistem olması sonucu sisteme verdiğimiz enerjiyi dışarı atmayıp ısı pompası çevriminde tekrardan kullanarak enerjiden tasarruf edilmiştir. Ayrıca sistemin kapalı bir sistem olmasından dolayı havanın nem tutma özelliğinden en fazla şekilde faydalanılmıştır. Havanın ısıtılması kondenserde (yoğuşturucu) gerekliyse elektrikli ısıtıcıda, nem alma işlemi ise evaporatörde (buharlaştırıcı) yapılmıştır. Deneyde yeşil mercimek kurutulmuştur. Mercimeğin ölçüm sonucu bulunan minimum akışkanlaşma hızı 0,82 m/s olarak hesaplanmıştır. Kondenser kapasitesi 11,99 kW, elektrikli ısıtıcı kapasitesi 11,97 kW ve evaporatör kapasitesi 10,68 kW olarak hesaplanmıştır. Evaporatörde yoğuşan su miktarı ise 1,23 grnem/s, kurutma süresi ise 53 s olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
A combination of a fluidized bed and a heat pump was used in the test. By utilizing a heat pump directly, an energy efficient drying was carried out compared to conventional systems using electrical and fuel fired heaters. Energy was saved by using the same air in the heat pump cycle instead of exhausting it to the environment. Moreover, the moisture absorbing property of air is efficiently was used by designing a closed cycle system. The heating of the air is made in the electric heater if the condenser is necessary, and the evaporation is carried out in the evaporator. Green lentils were dried in the experiment. The minimum fluidization rate calculated in the measurement result of the germination was 0,82 m / s. The condenser capacity was calculated to be 11,99 kW, the electric heater capacity to be 11,97 kW and the evaporator capacity to be 10,68 kW. The amount of water condensed in the evaporator was calculated to be 1,23 grwater/s and the drying time was 53 s.