Dolaşımlı soğuk akışkan yatak test sisteminde katı kütle akılarının deneysel incelenmesi
The Experimental investigation of the solid mass fluxes in a cold model circulating fluidized bed test system
  1. Tez No: 93593
  2. Yazar: BURAK ÇEKMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
DOLAŞIMLI SOĞUK AKIŞKAN YATAK TEST SİSTEMİNDE KATI KÜTLE AKILARININ DENEYSEL İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Burak ÇEKMEZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2000 ÖZET Karmaşık bir yapıya sahip olan dolaşımlı akışkan yataklarda (DAY) yanma ve emisyon davranışları en başta yatak hidrodinamiği tarafından belirlenmekte olup, bu yüzden yatak hidrodinamik davranışının çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, soğuk model bir DAY'ğın hidrodinamik özellikleri farklı işletme koşullarında katı kütle akılan belirlenerek incelenmiştir. Dolaşımlı akışkan yatak sisteminin hidrodinamik özelliMerinin incelenmesi, yakma sistemlerinin yanma ve emisyon özelliklerinin araştırılmasında büyük önem taşımaktadır. Sıcak model DAY'larda lüdrodinamik davranışın ölçümlerle ayrıntılı biçimde görüntülenmesi çok zor ve büyük yatırımlarla gerçekleşebilen pahalı bir deneysel çalışma yapılması ile mümkün olabilir. Bu nedenle, sıcak ve soğuk modeller arasında boyutsuz parametreler kullanılarak fiziksel benzeşim yaklaşımı uygulanmıştır. Bu çalışmada, soğuk model üzerinden boyutsuz parametreler aracılığı ile yürütülen fiziksel benzeşim yöntemi ile sıcak dolaşımlı akışkan yatağın hidrodinamik davranışı belirlenmeye çalışılmıştır. Hidrodinamik yapının belirlenmesine yönelik yapılan çalışmalarda, farklı işletme koşullan altında 0,125 m iç çapında ve 1,80 m yüksekliğinde sıcak model ve aynı geometriye sahip soğuk model DAY'larda deneyler yapılmıştır. Benzeşim deneylerinin uygun biçimde yapılabilmesi için Gazi Üniversitesi Müh.Mim. Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü Isıl Güç Laboratuarında bulunan dolaşımlı sıcak akışkan yatakta yapılan modifikasyonlara paralel olarak soğuk akışkan yatak test sisteminde de gerekli modifikasyonlar yapılmıştır. Soğuk model DAY kolonunda üç ayn seviyede radyal doğrultuda yerel gaz hızlan, karı kütle akılan (yukarı akı, aşağı akı ve net akı) izokinetik örnekleme sistemi ile ölçülmüştür. Sıcak model deneylerinde kullanılan izokinetik katı partikül örnek alma sistemi, soğuk model deneylerinde de bir takım değişiklikler yapılarak kullamlmıştrr.Sıcak ve soğuk yataklar arasındaki benzeşim çalışmasında boyutsuz parametreler (Re, Fr sayılan, pjp$, geometrik boyut oranlan vb.) kullanılmıştır. Bu parametrelerin benzeşim ilişkilerindeki etkileri deneysel olarak incelenmiş, sıcak ve soğuk modeller arasında Re sayısının yakın tutulduğu deneylerde fiziksel benzeşimin oldukça iyi sağlandığı belirlenmiştir. Fr sayısının eşit tutulduğu ancak Re sayısının farklı olduğu deneylerde ise katı kütle akılarında ve dolaşım oranlarında oldukça büyük farklılıklar olduğu saptanmıştır. Bu çalışma, düşük kaliteli Türk linyitlerinin DAY'larda temiz ve verimli yakma koşullarının deneysel olarak belirlendiği ve bu koşullardaki Wdrodinamik yapının araştırıldığı çalışmaların bir parçasını oluşturmaktadır. Bilim Kod : 625.05.05 Anahtar Kelimeler : Dolaşımlı akışkan yatak, yerel katı kütle akılan, hidrodinamik, soğuk model Sayfa Adedi : 214 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Ali DURMAZ
Özet (Çeviri)
Ill THE EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF THE SOLID MASS FLUXES IN A COLD MODEL CIRCULATING FLUTOIZED BED TEST SYSTEM (M.Sc.Thesis) Burak ÇEKMEZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCffiNCE AND TECHNOLOGY January 2000 ABSTRACT The combustion and emission behaviors in CFB's that has a complicated structure are controlled by hydrodynamics, for this reason bed hydrodynamics must be well known. In this work, hydrodynamic structure of CFB's had been studied by determining solid mass fluxes in different operating conditions. The investigation of hydrodynamic properties in CFB's has a great importance on the study of combustion and emission characteristics. The visualization of the hydrodynamic behavior by measurements in hot model CFB's can be possible only by very diffucult and expensive experimental studies that need big investments to be made. For this reason, physical simulation between hot and cold models based on scaling approach using dimensionless parameters had been applied. In this study, the hydrodynamic behavior of hot model CFB's determined by physical simulation approach using dimensionless parameters on cold model CFB tests. A hot model CFB and a cold model that has the same geometry which are 1,8 m tall and 0,125 m i.d. were used in the experiments. The modifications made on the cold model parallel to the modifications made on the hot model that exist in G.Ü.M.M.F Mechanical Enginering Department Heat Power Laboratory. In the cold model CFB tests, local gas velocities, solid mass fluxes (up, down and net) were determined in radial direction using isokinetic sampling system in three levels. The isokinetic sampling system had been used in hot model tests and also used in the cold model experiments with some modifications. In simulation studies between hot and cold model CFB's, dimensionless parameters (Re, Fr, ps/pg, bed geometry) were used. The effect of these parameters on simulation were investigated experimentally. In the tests, where the Re numbers were equal between hot and cold models, results had been in good agreement. In the tests where the Fr numbers were equal but the ReIV numbers were different between hot and cold models, it seemed that the mass fluxes and circulation rates were differing very much from each other. This study is a part of the experimental investigations aiming of detennining clean and efficient combustion conditions of low grade Turkish lignites and also understanding hydrodynamic behavior in CFB's. Science code : 625.05.05 Key Words : Circulating fluidized bed, local solid mass fluxes, hydrodynamics, cold model Page number : 214 Adviser : Prof.Dr. Ali DURMAZ DOKÜMANTASYON AfERQzf