Yapılarda enerji etkinliği sağlayan tasarım kriterlerinin geleneksel mimari bağlamında (Ayvalık) Küçükköy örneğinde incelenmesi
A study of design criteria providing energy efficiency in buildings in the context of vernacular architecture exemplified in (Ayvalik) Kucukkoy houses
  1. Tez No: 488192
  2. Yazar: ELİF CEYLAN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR BARKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sanayi devrimi sonrasında artan enerji gereksiniminin fosil yakıtlarla karşılanmaya çalışılması ve sonrasında gelişen çevre sorunları, günümüzde enerjinin çevreye duyarlı şekilde elde edilmesini gündeme getirmiştir. Ayrıca fosil yakıtların tükenebilir olması ve ekonomik olumsuzluklar, yeni kaynak arayışlarını hızlandırmaktadır. Kullanılan enerjinin çoğunun yapılı çevre tarafından tüketildiği düşünüldüğünde, yapılarımızda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı önem kazanmaktadır. Pasif iklimlendirme yöntemlerinin kullanılması bu bağlamda önemlidir. Teknolojinin olmadığı dönemlerde kullanıcı konfor koşullarını sağlamak için sıklıkla kullanılan pasif iklimlendirme yöntemleri, yapıların bulunduğu doğal çevre etmenlerinin gereksinimlerine göre kullanılmaktadır. İklim ve topografik etmenlerin yeterli şekilde analiz edilmesiyle enerjinin doğal kaynaklardan sağlanabilmesi mümkün olacaktır. Geleneksel mimari yapılarında uzun yıllardır süre gelen yaşanmışlıkların ve iklimsel verilerin neticesinde pasif enerji kullanımına rastlamak mümkündür. Günümüz yapılarında da bu şekilde tükenmeyen enerji kaynaklarının kullanımını yaygınlaştırmak, gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakabilmek adına önemlidir.
Özet (Çeviri)
Following to the Industrial Revolution, the increasing energy demand was met with fossil fuels giving rise to environmental problems, which enforced an agenda for generating environmental friendly energy. Moreover, the possibility of being deprived of exhaustible fossil fuels in the near future and its associated economical setbacks has accelerated the quest for new energy resources. When taken into consideration that most of energy is consumed by the built-environment, the utilization of renewable energy resources in our buildings is gaining further importance. As a result, utilizing passive climatizion methods is significant within this context. Passive climatization methods, which were frequently practiced to provide user comfort during periods well before the arrival of advance technology, were developed according to the requirements of natural environmental factors. Following the same logic, it will be possible to obtain the energy from natural sources by efficiently analysing the climatic and topographic factors. It is also possible to encounter passive energy use in the result of many years of experience and analysis of climatic data in vernacular architecture. In the same manner, it is vital to extend the usage of unexhausted energy resources in contemporary buildings, as well, in an effort to leave a cleaner world for future generations.