Mikrodenetleyici tabanlı akıllı araç kaza tespit ve gösterim sistemi
Microcontroller based intelligent vehicle accident detection and monitoring system
  1. Tez No: 488220
  2. Yazar: ATILAY ARSLANCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Trafik kazalarında can kayıplarının önüne geçilmesindeki en önemli faktörlerden biri olan erken müdahalenin, daha etkin olarak yapılabilmesi amacıyla geliştirilen kaza tespit ve bildirim sistemlerinin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu önem ışığında yapılan tez çalışmasında, mikrodenetleyici tabanlı bir kaza tespit ve gösterim sistemi tasarlanmıştır. Sistemde,“Atmega328”mikrodenetleyicisine sahip bir Arduino geliştirme platformunda MEMS tabanlı 3 eksenli bir ivmeölçer (ADXL345) ve GPS teknolojisini Quad-Band GSM/GPRS modem ile birleştiren bir modül (SIM 808) kullanılmıştır. Sistem kontrolünü sağlayan program, Arduino platformunda C dilinde yazılmıştır. Sistemin çalışma prensibi, ivme takibiyle kaza tespitinin yapılması, kaza anındaki konum bilgisinin daha önceden belirlenmiş bir alıcıya SMS ile gönderilmesine dayanmaktadır. Sistem üzerinde yer alan panik buton donamıyla araç kullanıcısının zor durumlarda SMS ile konum gönderebilmesi sağlanmıştır. Sistem karayolları üzerinde test edilmiş olup açık alanlarda haberleşme uydularına erişim sağlanmaktadır. Tüneller ve kapalı alanlarda yaşanacak kazalar esnasında konum bilgisinin gönderilmesine yönelik olarak konumlandırma uydularından alınan son konum bilgisi, mikrodenetleyicinin EEPROM'larında saklanmaktadır. Karayollarında yapılan testler boyunca, şebeke sinyalinin SMS gönderimi için yeterli seviyede olduğu da görülmüştür. Bu çalışma, insansız hava aracı, zeplin, uçak ve helikopter gibi hava araçları uygulamalarında da kullanılabilir. Bununla birlikte bu tür uygulamalarda araçla ilgili konum, yükseklik ve hız bilgilerinin yanı sıra bulunduğu ortama ait sıcaklık, basınç, nem vb. bilgiler de alınabilir. Ayrıca sistem, üzerinde yapılacak çalışma ile sivil ve askeri hava araçlarında klasik arama kurtarma donanımlarına alternatif olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Accident detection and notification systems, which are developed in order to be able to perform early intervention more effectively, which is one of the most important factors for preventing loss of lives in traffic accidents, are increasing day by day. In this thesis study, a microcontroller based accident detection and display system is designed. The system uses a MEMS based 3-axis accelerometer (ADXL345) and a module (SIM 808) that combines GPS technology with Quad-Band GSM / GPRS modem in an Arduino development platform with“Atmega328”microcontroller. The system control program is written in the C language on the Arduino platform. The working principle of the system is to detect the accident by acceleration and to send the position information of the accident to SMS to a predetermined receiver. The panic button on the system allows the driver to send the location via SMS in difficult situations. The system has been tested on highways and access to telecommunications satellites is provided in open areas. The last position information received from positioning satellites for the transmission of location information during tunnels and accidents occurred in confined spaces is stored in the EEPROMs of the microcontroller. During the tests on the road, it was also seen that the network signal was at a sufficient level for sending SMS. This work can also be used in aeronautical applications such as unmanned aerial vehicles, airships, airplanes and helicopters. However, in such applications, information about the position, height and speed of the vehicle as well as the temperature, pressure, humidity, etc., Information can also be taken. In addition, the system will be an alternative to conventional search and rescue equipment in civilian and military aircraft with the work to be done.