Next generation emergency notification system: Model development based on the optimal architecture selection of European countries and in vehicle ecall systems implementation
Yeni nesil acil yardım sistemleri: Avrupa ülkeleri mimarilerinin modelleme yöntemi ile optimum yapısının yayınlanması ve araç içi acil yardım sistemi uygulamalarının yeni mimarisinin dayanıklı yapı ile tanımlanması
  1. Tez No: 488241
  2. Yazar: AHMET APAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER ÜSTOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Ulaşım, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Uluslararası kaza ve yol veritabanı (IRTAD) üyesi ülkelerin 2014 yılında yayınlanan 2012 verilerini içeren raporunda, IRTAD üyesi ülkelerde yüz bin kişilik bölge verilerinde, yol kazalarındaki ölüm oranları 3 ila 13 kişi arasında değişmektedir. Türkiye'de ise bu oran daha yüksek bir değer almaktadır. Ülkeler, ölüm ve kazaları azaltmak adına çeşitli düzenlemeler yapmakta, ortaya uluslar arası standardlar koyup, yayınlamaktadırlar. Bu bağlamda, Avrupa Parlamentosunun 2015/758 sayılı yasası gereğince Avrupa'da 2018 yılı Mart ayında yürürlüğe girecek biçimde acil yardım servisleri yeniden yapılandırılacaktır. Dolayısı ile bu tarihten itibaren Avrupa Birliği sınırları içerisinde acil yardım çağrı üniteli araçlar yol almaya başlayacaktır. Türkiye bu yeni düzenlemeye 2018 yılını izleyen yakın bir tarihte uyum gösterecektir. Bu bağlamda acil yardım çağrı üniteli araç kullanımları başlayacak, acil yardım altyapıları güncellenecek ya da mevcut sistemler yeniden yapılandırılacaktır. Araç acil çağrı sistemleri herhangi bir regülasyon zorunluluğu olmaksızın Avrupa, Amerika ve bazı dünya ülkelerinde Otomotiv Firmaları tarafından az bir araç stokuna; geliştirilmesi, test edilmesi ve donanımı yüksek araç ekipmanı olarak sunulması için uygulanmaktadır. Bu araç sistemlerine örnek olarak General Motors'un OnStar sistemi, BMW'nin BMW Assist sistemleri örnek olarak verilebilir. İşte bu araç sistemlerinin regülâsyonlar sonrası zorunlu hale gelmesi ile tüm araçlar ve markalarında regülâsyonların devreye girdiği ülkelerde uygulanmaya başlanacaktır. Regülâsyonlar sonrası kullanıma girecek bu sistemde; araç kazası gerçekleştikten sonra önce kara taşıtı acil çağrı ünitesi manüel ya da otomatik olarak devreye alınır. Otomatik acil çağrı ünitesi üzerinde herhangi bir başlatma düğmesi olmayan, kazayı acil çağrı cihazı iç ünitesi ve araçtan gelen hava yastığı vb. sinyal aktivasyonları ile tespit eden, harici bir müdahale olmadan kaza verilerini haberleşme kulesine aktaran ünite tipidir. Manüel acil çağrı ünitesi ise bir aktivasyon düğmesine sahip ve ancak bir dış etki ile etkinleşen çağrı ünitesi tipidir. Acil çağrı ünitesinin çalışma şekline bağlı olarak, veri akışı bu iki cihaz tipinden birinin yapısına göre gerçekleşir. Bu veri akışının, kara taşıtı acil çağrı ünitesinde gerçekleşebilmesi için, eş zamanlı olarak; acil yardım girdisi (emergency call wake-up signal) ve araç tetikleme sinyali (vehicle ignition signal) acil çağrı ünitesine iletilmiş olması gereklidir. Ayrıca acil yardım çağrı ünitesi araç ana bataryası tarafından beslenebilir olmalıdır. Kaza yapan aracın, araç acil çağrı ünitesinde işlenen verileri; araç konumu, araç şase numarası, kaza zamanı, araç ivmesi, kazanın ehemmiyet katsayısı ve uluslar arası standardların ilgili acil yardım haberleşme yönetmeliklerinde (EN15722) belirtilen asgari veri kümesine sahip olmalıdır. Elbette, daha geniş veri kümeleri de oluşturulabilir. Verilerin acil çağrı ünitesi içerisinde işlenmesi sırasında; veri birimleri (data layers) uygulama yapısı (application framework) ile işletim sisteminde işlenirken, Linuxkernel gibi farklı işletim sistem ve yazılım bölümleri ile kaza anı ve öncesi hakkında veri toplanması sağlanır. Yanı sıra; yazılım kütüphanesi, yüzey yazılımı (surface framework) ve medya yapısı (media framework) yazılımın çalışmasını destekleyen yazılım bölümleridir. Tüm bu eş zamanlı gelişen donanımsal, sinyalsel ve yazılımsal işlevler gerçekleştikten sonra, kazaya ait veri setleri Haberleşme kulesi veri ağına iletilir. Haberleşme kulesi ağlarından haberleşme kulesine veri aktarımı gerçekleşir; yeni mimari ile yeniden yapılandırılmış olan Acil Çağrı Merkezi Kontrol Oda veya Binasına iletilir. Yeni yapılanmada 112 servisi çağrı cevap birimi, manüel ve otomatik kara taşıtı kaza cevap birimleri; Acil Çağrı Cevap Servisi sistemleri ile; kara taşıtı kazası acil yardım çağrısına ait veri setlerini işler ve çağrılarını cevaplarlar. İşlenen veri setleri bu üç birim ve/veya birimlerce kurtarma servisleri olan polis, ambulans ve yangın birimlerine transfer edilir. Burada veriler, bu kez kurtarma servislerinin veri tabanında depolanır, işlenir ve ilgili ilk yardım ekip araçlarına aktarılır. Bu sayede ilk yardım taşıtlı ekipler, kazanın olduğu bölgeye harekete geçer.İşte Araç içi Acil Yardım sistemleri uygulaması sonrası araç sistemlerinde ve Avrupa ülkeleri acil yardım sistemleri (EENA) yapısında meydana gelen değişiklikler, trafik ve yol yönetim sistemleri ve altyapılarında da değişiklikler meydana getirecektir. Yeni acil yardım sistemi araç ekipmanları araç mimarisine adapte edilecektir. Bu proje ile birlikte, araç içi acil yardım sistemi uygulamaları operasyonel gereklilikleri ile birlikte tanımlanacaktır. Öte yandan, ülke acil yardım sistemi uygulamaları farklı acil yardım merkezi ve kurtarma servisleri yapılanması dolayısı ile mimari açısından çeşitlenecektir. Yeni Araç Sistemi Uygulamalarına bakan Otomatik ve Manuel Acil Yardım Merkezleri, 112 Acil Yardım merkezi ve Kurtarma Servis Üniteleri; entegre bir çalışma alanında ya da ayrı ayrı binalar ve merkezler olarak yer alabilirler. Bu tezin amacı; araç sistemlerinde oluşturulacak acil yardım sistemini dayanıklı sistem yapılanmasını tanımlamak, araç içi pozisyonunu mekatronik açıdan yorumlamak, ucuzlatma çalışmalarını tanımlamak ve ülkelerin halihazırda kullanmakta oldugu mimarilerini (EENA mimarileri) araç içi acil yardım sistemi uygulamalarının zorunlu hale gelmesi sonucu oluşacak ve çeşitlenecek yeni mimarilerinden hangisinin en optimum alternatif olduğunun seçimini bir filtreleme işlemi yaparak tanımlamaktır. Filtrasyon işlemi içeriği akıllı araç sistemleri ve yol güvenliği sistemleri ve de ülke acil yardım sistemi altyapı bileşenleri olan maliyet modeli analizi ile gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
According to International Road and Accident Database, IRTAD member countries' road fatalities are between 3 and 13 in 2012 via 2014 report. This rate is higher in Turkey. Due to this reason, Countries try to create new regulations to decrease these rates. The European Union Parliament introduces the legislation EU-2015/758 which means the obligation of eCall equipped vehicles in the European countries. It includes the new PSAPs (Public Safety Answering Points) structures will be ready for the new system in 2017 and the eCall equipped vehicles will be ready in 2018. This update and modification will be applied in Turkey after 2018. Ecall equipped vehicles in the international area such as U.S., Europe are used in the few volumes. The few volume vehicles are produced with respect to research and product developments, be accessories in the luxury cars. GM Onstar, BMW assist can be given as an example of the product. After eCall equipped vehicles in the countries, the eCall system will be an obligation in the vehicle systems. In vehicle eCall system which will be applied as an obligation after the related regulations will be activated manually or automatically when the accident occurs. When automatic eCall device is processed without any external input which means it can be activated automatically, manual eCall device is processed with external input such as driver or passenger touch force on the eCall measurement unit button. After activation process, the data sets are processed in eCall system in the vehicle and it is transferred to the cellular tower network. By the way, eCall device in the vehicle receives the vehicle signals of airbag, ignition signal, wake signals etc. When the cellular tower network chooses which cellular tower is the best alternative to take the required accident data via its storage capacity, signal power status; the chosen cellular tower takes the required accident data. It processes the data, transmits it to the related data format, stores them and sends to the related PSAP via a communication network. PSAPs in the new system will be varied as 112 PSAPs, manual eCall PSAPs and Automatic eCall PSAPs. Manual eCall PSAPs are giving the responses to the accidents of the vehicles including manual eCall device. On the other hand, Automatic eCall PSAPs are giving the responses to the accidents of the vehicles including auto eCall device. Next, PSAP takes the accident info, process it and forward to the related rescue services and these services define the accidents to the rescue service vehicles. After the new system updates in the vehicle system and the modifications of the country architectures of European Emergency Number Association (EENA), traffic and road management system and its infrastructures will be updated or created. The vehicle application of eCall system will be adapted to the vehicles with this new structure. Thanks to this project, in-vehicle eCall application is implemented with its operational requirements. On the other hand, the country architectures will be varied via having different PSAP and rescue service usages. The eCall PSAPs, 112 PSAP and Rescue Service units can be integrated as integrated units or they can be set up as different units. The aim of this thesis is to implement the eCall system with its robustness system requirements in the vehicle structure and the optimal eCall system architecture selection of a new feature of EENA, Systems for the European Countries.In addition, mounting location of eCall device in the passenger cars and cost reduction items are also analyzed in the study.Moreover, The architecture selection of the Countries is explained by the filtration process. The filtration is enabled by the cost model study which includes intelligent vehicle and road safety systems and infrastructure systems.