Incremental data collection & analyticsthe design of next-generation crisis informatics software
Artırımlı veri toplama ve analiziyeni nesil kriz bilişim yazılımlarının tasarımı
  1. Tez No: 813950
  2. Yazar: AHMET ARİF AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENNETH M. ANDERSON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversity of Colorado at Boulder
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Yazılımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Her gün, bilişim sistemleri tarafından çok miktarda veri oluşturulmaktadır. Bu verinin toplanılması, depolanması ve analiz edilmesi bu işlemi gerçekleştiren organizasyonlar tarafından faydalı bilginin elde edilebilmesi ve öngörüler için gerekmektedir. Tipik işlemler müşteri davranış öngörülmesi, ürün tavsiyesi, gelecekteki eğilimlerin öngörülmesi ve hatta acil durum yönetimi ile afet anında, öncesi ve sonrasında yardım. Acil durum yönetiminde yeni bir alan olan kriz enformatiği toplumun sosyal medyayı afet durumlarında nasıl kullandığını incelemektedir. Kriz enformatiği yazılımı afet zamanlarında sosyal medya aracılığıyla oluşturulan verinin toplanılmasını ve analiz edilmesini amaçlamaktadır. Genel olarak, kriz enformatiği yazılımı afet bittikten sonra iyileştirme safhasında kullanılmaktadır. Şimdi, kriz verisinin gerçek zamanlı olarak toplanırken analiz edilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışmasında kriz enformatiği yazılımının yığın stilinden gerçek zamanlı veri analizi yapabilen yazılıma geçiş için gereken yazılım mimarilerinin, tekniklerinin ve ara yüzlerin incelenmesi yapılmıştır. Bu tez çalışması afet zamanlarında gerçek zamanlı ve yığın veri analizi yapan analizcilerinin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bahsedilen amaçların başarılması için IDCAP sistemi geliştirilmiştir. IDCAP sistemi kapsamlı olarak bahsedilen tekniklerin uygulamasını ve sıradaki özellikleri sağlamaktadır: gerçek zamanlı sosyal medya verilerinin eklemeli olarak toplanması ve indekslemesi, interaktif hızda gerçek zamanlı veri analizi, özgün veri modeli ile eşzamanlı yığın veri analizi ve analizcilerin IDCAP'i ve özelliklerini kullanmaları için IDCA-App kullanıcı ara yüzü tasarımı.
Özet (Çeviri)
Everyday, enormous amounts of data are generated by a wide variety of computational systems. This data needs to be collected, stored, and analyzed to generate insights and information useful to the organizations performing this work. Typical workflows include consumer behavior interpretation, product recommendations, predicting future trends, and even support for emergency management before, during, and after mass emergency events. In the emergency management space, a new area of study—crisis informatics—examines how members of the public make use of social media during times of disaster. Crisis informatics software aims to collect and analyze the large amount of information generated on social media during times of mass emergency. In general, current crisis informatics software is focused on the batch processing of crisis data after an event has transitioned out of the immediate response and recovery phases. Now, there is a need to collect and analyze crisis data in real-time as it is streaming in during the crisis event itself. This thesis offers an examination of the software architectures, techniques, frameworks, and middleware that are needed to augment crisis informatics software that make use of batch processing techniques to perform data analysis with those that incrementally process, store, and analyze data as it arrives. This thesis work responds to the desires of analysts who need access to real-time data analytics and efficient batch data processing techniques to comprehensively analyze a mass emergency event. The techniques developed to achieve these goals have been implemented in a system called the Incremental Data Collection and Analytics Platform (IDCAP). This platform enables a comprehensive evaluation of the utility of these techniques. The system provides the following features: incremental data collection and indexing in real-time of social media data; support for real-time analytics at interactive speeds; highly concurrent batch data processing supported by a novel data model; and a front-end web client, known as the IDCA App, that allows an analyst to manage IDCAP resources, to monitor incoming data in real- time, and to provide an interface that allows incremental queries to be performed on top of large datasets.