Türkiye' de fitoterapötikler
Phytoterapeutics in Turkey
  1. Tez No: 48827
  2. Yazar: SEVDA SÜZGEÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAYHAN ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
- 143 - ÖZET Bu çalışma, Türkiye'de ilaçlarda bulunan bitkilerin katılım sayılarını hesaplayarak bitkisel kaynaklı ilaçların tedavideki yerini saptamak üzere yapıldı. İncelemede 1996 İlaç İndeksi ve 1996 İlaç Rehberi esas alınarak, 1996 da Türkiye'de üretilen modern bitkisel ilaçlar içinde yer alan 3 grup bitki incelendi. Bu gruplar; 1. Bitkilerin doğrudan veya galenik preparat olarak kullanıldığı ilaçlar, 2. Bitkilerin aktif maddelerinin kullanıldığı ilaçlar; 3. Mikroorganizmaların ürettiği antibiyotiklerin kullanıldığı ilaçlardır. Birinci grupta, 44 bitki ve bunların ilaçlara katılım sayısı 114 olarak bulunmuştur. İkinci grupta, 49 bitki ve katılım sayılan 534 olarak hesaplanmıştır. Üçüncü grupta ise 38 mikroorganizma ve katılım sayıları 218 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 144 - SUMMARY This study was carried out to determine the frequency of use of plants in medicine in Turkey, in order to establish the place of herbal remedies in therapy. In this work we have examined in three groups plants used in modern herbal drugs produced in Turkey in 1996, using the Drug Index 1996 and Drug Guide 1996. The three groups are: 1. Plants used in medicines as such or in the form of their galenical preparations. 2. The active constituents of plants used in medicines. 3. The antibiotics produced by microorganisms used in medicines. 1. In the first group there are 44 plants and their frequency of use in patent medicine is 114. 2. In the second group, there are 49 plants are named and their frequency of use in patent medicines is 534. 3. In the third group, there are 38 microorganisms and their frequency of use in antibiotic medicines in 218.