Hemoroid tedavisinde kullanilan bitkisel kaynakli ilaçlar ve fitoterapötikler üzerine yapilan bilimsel çalişmalar
Scientific studies on hemorrhoid treatment plant purpose drugs and phytotherapeutics.
  1. Tez No: 566399
  2. Yazar: ŞEFİKA ELÇİN NALTEKİN AKSOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Hemoroid rahatsız edici semptomları olan, görülme sıklığı yüksek bir hastalıktır. Bu rahatsızlık için hem cerrahi hem de bitkisel birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunların yanı sıra tedaviye destek olması için hastanın diyet, yaşam tarzı değişiklikleri ve tedaviye hastanın uyum göstermesi önemli faktörlerdir. Fakat tedavi seçeneklerinin maliyetli ve rahatsız edici olması genellikle hastayı agresif müdahale gerekene dek tedaviyi ertelemeye yöneltmektedir. Eski çağlardan beri bitkiler halk arasında hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Organizmaya yan etkilerinin sentetik ilaçlara göre az oluşları nedeniyle bitkisel ilaçlar ve tıbbi bitkisel ürünler hastalıkların tedavisinde ve/veya destek tedavi şeklinde kullanılmaktadır. Bu derlemede, hemoroid şikayeti olan hastaların Türkiye'deki eczanelerden temin edebildikleri, hemoroid şikayetlerinde kullanılan, içeriğinde standardize edilmiş ekstre ve/veya drog bulunan preparatlar incelenmiştir. Tespit edilen bitkiler Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Avrupa Bilimsel Fitoterapi Kooperatifi (ESCOP), Avrupa İlaç Kurumu (EMEA), Alman Komisyon E Monografları, farmakopeler ve bilimsel yayınlar taranarak bitkilerin Latince adları, familyaları, kullanılan kısımları, kayıtlı olduğu farmakope ve monograflar, yayılışları, botanik özellikleri, kimyasal bileşimleri, etki ve kullanılışları, yan etkileri, kullanım dozu, ilaç etkileşimleri ve kullanıldıkları müstahzar bilgileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hemorrhoid is a disease with high incidence, and disturbing symptoms. There are many surgical and botanical treatments for this condition. Additionally the patient's diet, lifestyle changes, and patient compliance are important factors for treatment support. However, the costly and disturbing nature of many treatment options often mediates the patient to postpone the treatment until aggressive intervention is required. Since ancient times, plants have been used for the treatment of diseases among the population. Herbal medicines and herbal teas are used in the treatment of diseases or as supportive treatment because there are less side effects to organism when compared to the synthetic drugs. In this review, preparations containing standardized plants extracts and/or drogs used in hemorrhoids complaints, that can be reached by the patients from the pharmacies in Turkey, was examined. The determined plants are searched according to the World Health Organization (WHO), European Scientific Phytotherapy Cooperative (ESCOP), European Medicines Institution (EMEA), German Commission E Monographs, pharmacopoeies and scientific publications. Their distribution, botanical properties, chemical composition, effects and uses, side effects, doses, drug interactions and information about pharmaceutical preparations are given.