Centaurea Amanicola Hub-Mor. bitkisinin fitokimyasal incelenmesi
Phytochemically investigation of Centaurea Amanicola Hub-Mor.
  1. Tez No: 48829
  2. Yazar: F. EMEL ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVİL ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
91 5. ÖZET Bu çalışmada Centaurea amanicola bitkisi kimyasal bakımdan incelenmiştir. Bitkinin petrol eteri : eter : etanol (1:1:1) karışımı ile hazırlanan ekstresi sütun kromatografisinde fraksiyonlandırılmış ve ince tabaka kromatografisinde fraksiyonların içerdiği maddeler kontrol edilmiştir. Elde edilen maddelerin saflaştırılmasında da kromotografik yöntemlerden yararlanılmıştır. Toplam 10 bileşik elde edilmiştir. Bileşiklerden biri flavon, biri triterpen, dördü aromatik bileşik, biri kumarin, biri steroit, ikisi glikozit olup yapılan açıklanmıştır. 4'-formil-n-heptanofenon ve ^-formil^ö'- dimetoksi-n-heptanofenon bileşik ilk kez Centaurea amanicola 'dan elde edilmiştir. Diğer 8 bileşik apigenin, a-amyrin, vanilik asit, p- hidroksibenzoik asit, scopoletin, /^-sitosterol, benzil ^-D-glukozit, 2- feniletil /?-D~glukozit diğer bitki türlerinde de bulunmaktadır. Yeni ve bilinen bileşiklerin yapı tayinleri İR, UV, !H NMR, APT, spin- decoupling, kütle spektroskopisi deneylerinden yararlanılarak yapılmıştır. Bir bileşik için kimyasal reaksiyondan yararlanılmıştır. Bulgular ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
92 6. SUMMARY In this study, Centaure amanicola Hub-Mor. was chemically investigated. The petrol ether: ether :ethanol (1:1:1) extract of the plant was fractionated by column chromatography. The contents of the fractions were checked by thin layer chromatography under UV lights with/without spraying reagents. The single compounds were cleaned on preparative thin layer chromatography and column chromatography when necessary. Totally 10 compounds were obtained. One of them was flavon, one of them was triterpen, four of them were aromâtics, one of them was coumarin, one of them was steroid, two of them were glucosides. 4'- formil-n-heptanofenon, 4'-formil-2,,6'-dimetoksi -n-heptanofenon were obtained for the first time from Centaure amanicola. The other 8 compounds are common in plant species. The were identified as apigenin, a-amyrin, vanilic acid, p-hydroxybenzoic acid, scopoletin, p-sitosterol, benzyl p-D-glucoside, 2-phenyethyl p-D-glucoside structure determination of the new and known compounds were achieved by spectral methods such as IR, UV, *H NMR, 13C NMR, Mass spectroscopy and spin-decoupling experiments. Chemical reaction was also carried out for one compound. The results were discussed.