Centaurea amanicola HUB.-MOR. ve centaurea antitauri hayek. (asteraceae) türleri üzerindearaştırmalar
Studies on centaurea amanicola HUB.-MOR. and centaurea antitauri hayek (asteraceae) species
  1. Tez No: 813739
  2. Yazar: MOHADDESEH NOBARIREZAEYEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Centaurea amanicola Hub.-Mor. ve Centaurea antitauri Hayek. (Asteraceae) türlerine ait meyveli toprak üstü kısımları toz edildikten sonra 3 gün boyunca 8'er saat süreyle oda sıcaklığındae metanol ile hareketli maserasyon yapılacaktır. Kuruluğa kadar uçurulan metanolik ekstreler metanol:su (1:9) karışımı içinde disperse edildikten sonra sırasıyla n-hekzan, diklorometan, etilasetat, n-butanol ile fraksiyonlandırılacaktır. Numunelerin antioksidan aktivite çalışmaları DPPH, ABTS ve total fenol testleri ile yapılacaktır. Antidiyabetik aktivite çalışmaları α-glukozidaz ve α-amilaz enzimlerinin inhibisyon tayinleri ile gerçekleştirilecektir. Antimikrobiyal deneyler MIC ile yapılacaktır. Genotoksisite ve antigenotoksisite çalışmalarının uygulanmasında Mortelmans ve Riccio (2000), Karadayı (2010), Ozturkcan vd. (2012) ve Turhan vd. (2012) tarafından kullanılan protokollerden faydalanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Centaurea amanicola Hub.-Purple. and Centaurea antitauri Hayek. fruity above ground belonging to (Asteraceae) species After the parts are dusted, they can be mobilized with methanol at room temperature for 8 hours for 3 days. maceration will take place. The methanolic extracts evaporated to dryness were dispersed in a methanol:water (1:9) mixture. After they are processed, they will be fractionated with n-hexane, dichloromethane, ethylacetate, n-butanol, respectively. Antioxidant activity studies of the samples will be done by DPPH, ABTS and total phenol tests. Antidiabetic activity studies will be performed with inhibition assays of α-glucosidase and α-amylase enzymes. Antimicrobial experiments will be done with MIC. Mortelmans and Riccio (2000), Karadayı (2010), Ozturkcan et al. (2012) and Turhan et al. (2012) protocols used by