Sporcular için protein bazlı atıştırmalık gıda tasarımı
Design of protein snacks for sports nutrition
  1. Tez No: 488294
  2. Yazar: CELALETTİN DEĞERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDEF NEHİR EL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada Türk Gıda Kodeksinde yer alan beslenme ve sağlık beyanları gözetilerek 3 farklı atıştırmalık ürün tasarlanması hedeflenmiştir. Ürünlerin yalnızca sporcu beslenmesine yönelik değil, aynı zamanda Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan“Okul Kantinlerinde Satışı Uygun Olan Gıdalar”ölçütlerine de uygun olması hedeflenmiştir. Bu ürünler sporcu barı-1 (SB1), sporcu barı-2 (SB2) ve tuzlu bisküvidir (TB). Çalışmada öncelikle üretim; daha sonra temel bileşen analizleri, duyusal analiz, in vitro protein hidrolizi ve lipit hidrolizi, in vitro glikoz ölçümü, tahmini glisemik indeks (TGİ) tahmini glisemik yük (GL) ve protein sindirilirliğiyle düzeltilmiş aminoasit skoru (PDCAAS) hesaplamaları gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen ürünlerden SB1'de %11 toplam lif; SB2'de %22 protein ve TB'de %20 protein içerikleri ile sırasıyla %24, %20 ve %19 yağ içerikleri sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to design 3 different snacks according to Turkish Food Codex's Nutrition and Health Claims. These snacks are not only designed for athletes, but also aimed to be suitable for selling at school canteens with respect to Canteen Snacks Criteria by Ministry of Education and Ministry of Health. These products are sports bar-1 (SB1), sports bar-2 (SB2) and salty biscuit (TB). During this study, first production; then proximate analysis, sensory analysis, in vitro proteolysis and lipolysis, in vitro glucose measurement, estimated glycemic index (GI) estimated glycemic load (GL) and digestibility corrected aminoacid score (PDCAAS) were done. In addition, with the help of national and international food composition databases, total fiber, amino acid composition and fatty acid compositions of snacks were investigated. SB1 has 11% total fiber content; SB2 and TB have protein contents 22% and 20%, respectively.