Elektro-optik endüstrisinde kullanılacak aleve dayanıklı malzeme geliştirilmesi ve uygulaması
Development and application of flame retardant materials used in electro-optic industries
  1. Tez No: 488295
  2. Yazar: METİN NİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu tezde, televizyon endüstrisinin temel ihtiyaçları ve beklentileri çerçevesinde 65" güvenilirlik düzeyi artırılmış OLED TV sistemi tasarlanmış ve akademik, bilimsel çözüm önerileri getirilmiştir. Özellikle elektro-optik cihazların arıza durumları sonucunda oluşacak yangın riskine karşın, aleve dayanıklı malzeme geliştirilmesi hedeflenmiştir. Yeni nesil ekran teknolojisi olan OLED ekranlar; düşük güç tüketimi, ince ve hafif olması, kendinden ışıma yapabilmesi, geniş bakış açısı, yüksek kontrast oranı, hızlı piksel cevap süresi, esnek yapıda üretilebilirliği gibi önemli avantajlara sahiptir. Günümüzde tüketici elektroniği, mobil haberleşme, askeri uygulamalar ve medikal alanda birçok üründe sağladığı avantajlardan dolayı OLED ekranlar tercih edilmeye başlanmıştır. Öte yandan, OLED'lerin ticari ürünlerde mevcut LCD ekranların yerini alabilmesi için teknik, üretim ve güvenilirlik sorunlarının çözülerek maliyetlerinin düşürülmesi gerekmektedir. Cep telefonlarında küçük ebatlı OLED ekranların kullanımına başlanmış olup, büyük ekran uygulamalarında kalite sorunları yaşanmaktadır. Büyük ekran OLED'lerin mevcut teknik problemlerinin çözüm arayışları devam ettiği gibi, Kuantum Noktacık gibi ileri malzemeler kullanılarak geliştirilen LCD ekranlar OLED ekranlara alternatif oluşturmaktadır. Ürün spesifikasyonlarına göre güvenilirlik standartlarına uygun elektronik kartların yerleşimi, güç kartı tasarımı gerçekleştirilmiştir. Kart ve sistem düzeyinde termal, güvenilirlik ve elektromanyetik testler ve simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Laboratuvar koşullarında elde edilen veriler ömür analizlerinde kullanılmıştır. OLED TV'lerde, çok uzun süre statik resmin ekranda kalması sonucu resim yapışması kalite problemi oluşur. Bu problemin nedenleri incelenmiş ve probleme alternatif çözüm önerileri geliştirilmiştir. Tasarımın doğası gereği ince yapılı olması ve olası arıza durumunda oluşacak yangın riskine karşı aleve dayanıklı plastik malzemeler üzerine araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Çevre standartları ile uyumlu maliyet etkin nanokompozit bazlı malzeme sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu malzemenin plastik uygulaması ve yanmazlık testleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 65" OLED TV design of which reliability level increased within the scope of needs and expectations of TV industry has been studied and academic and scientific solution recommendations are offered. Despite the risk of fire that will be caused especially by electro-optic devices as a result of malfunctions, the development of flame resistant materials is aimed. OLED displays - new generation display technology - have some important advantages such as low power consumption, being slim and light, self-emissive, wide viewing angle, high contrast ratio, fast pixel response time, flexible display etc. Nowadays, OLED displays began to be preferable due to the fact that they provide advantages in so many products in consumer electronics, mobile telecommunication, military applications and medical sectors. On the other hand, in order to substitute present LCD displays with OLED displays, the cost is required to be reduced by solving technical, manufacturing and reliability problems of OLED displays. Small size OLED displays has begun to be used in smart phones, however there are still quality problems in large size OLED display applications. As the solution seeking to existing large size OLED technical problems proceeds, LCD displays that are developed by advanced materials such as Quantum Dot become alternative to OLED displays. According to product specifications, position of electronic cards and power card design are performed properly to reliability standards. Thermal, reliability and electromagnetic tests and simulations are carried out at card and system level. Acquired laboratory data is used in mean life analysis. There occurs image sticking problem due to the fact that static image stands so long time in OLED TV displays. The reasons of image sticking quality problem have studied and alternative solutions are offered. Flame proof plastic materials are analyzed against to risk of fire that can occur due to fine structure of design by definition and possible fault condition. Nanocomposite based plastic material synthesis and characterization is performed cost effectively in accordance with environmental standards. Produced nanomaterial was applied to plastics and flame retardant tests were performed.