Ege Üniversitesi bünyesindeki mevcut bir binanın enerji-ekserji analizi ve iyileştirme önerileri
Energy-exergy analysis and improvement suggestions of an existing building in Ege University
- Tez No: 488309
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Enerjide dışa bağımlılığı giderek artan ülkemizde en yoğun tüketim bina sektöründe olmaktadır. Bu sebeple binalarda enerji verimliliğini artıracak çözümlerin bir an önce uygulamaya geçmesi gerekmektedir. Bu amaç doğrultusunda oluşturulan bu tez çalışmasında, Ege Üniversitesi bünyesinde hizmet veren ve yüksek enerji tüketen Uluslararası Bilgisayar Enstitüsü binası irdelenerek enerji tasarruf performansı araştırılmıştır. Bunun için, binanın mevcut ve iyileştirilmiş durumunun enerji ve ekserji analizlerinin yapılmış, standartlara uygun iyileştirme önerileri sonucu binanın enerji tasarruf potansiyeli belirlenmiştir. Aynı zamanda, yönetmelikleri uygunlukları her iki durum içinde irdelenmiştir. Tez kapsamında gerçekleştirilen hesaplamalar sonucunda, mevcut bina yıllık bazda 192,57 kWh/m2yıl enerji tüketirken, önerilen iyileştirmeler sonucunda 153,08 kWh/m2yıl enerji tüketir hale gelmiştir. Yani, %21 oranında enerji tasarrufu sağlanmıştır. Ayrıca, binanın mevcut durumu dikkate alındığında yıllık bazda maksimum ekserji verimi %5,76 iken, iyileştirmeler sonucunda, hava kaynaklı ısı pompasında %9,89, toprak kaynaklı ısı pompasında ise %16,22 olmuştur.
Özet (Çeviri)
In our country which is dependent on the outward energy, the most intensive consumption is in the building sector. For this reason, the solutions that will increase the energy efficiency in the buildings should be applied as soon as possible. For this purpose, UBE building at Ege University was studied in the thesis study. For this, energy and exergy analyses of the existing and improved condition of the building were made and the energy saving potential of the building was determined. At the same time, their compliance with the regulations has been examined in both cases. As a result of the calculations carried out within the scope of the thesis, the existing building consumes 192,57 kWh/m2year of energy on an annual basis, resulting in the energy consumption of 153,08 kWh/m2year for the proposed improvements. That means energy savings of 21%. In addition, when the current situation of the building is taken into account, the maximum exergy efficiency rate on annual basis is 5.76%, As a result of the improvements, it was 9,89% in the air source heat pump and 16,22% in the earth source heat pump.