Kamu binalarının enerji etkin yenilenmesi için stratejik bir yaklaşım
A strategic approach for energy efficient renovation of public buildings
  1. Tez No: 896586
  2. Yazar: ILYASS HLIOUA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, Ege Üniversitesi bünyesinde mevcut olan ve Güneş Enerjisi Enstitüsü'ne ait binanın mevcut enerji tüketim değerlerinin iklimsel parametrelere dayalı pasif ve aktif çözümler ile nasıl iyileştirilebileceği incelenmiştir. Güneş Enerjisi Enstitüsüne ait bina aktif olarak kullanılması nedeniyle zamana bağlı yüksek enerji gereksinimi olmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple binanın iÁin ˆncelikle Design Builder programı destekli mevcut enerji tüketim değerleri belirlenmiştir. Bulunan değerler doğrultusunda iklimsel parametrelere dayalı enerji etkin bina tasarım stratejileri dikkate alınarak pasif ve aktif iyileştirme yöntemleri oluşturulmuştur. Pasif olarak aydınlatma amaçlı kullanılan lambaların değişimi ele alınırken, aktif olarak bina iklimlendirme sistemi için iyileştirmeler yapılmıştır. İklimlendirme sisteminin ihtiyacı olan enerji çatıya yerleştirilen güneş enerji sistemi ile karşılanmıştır. Oluşturulan yöntemler ile binanın pasif ve aktif sistemler iyileştirmesi ile enerji t¸ketimi azaltılmıştır. Bu sayede çevreye verilen zarar minimuma indirilmekte ve gereksiz enerji t¸ketiminin ˆn¸ne geÁilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is investigated how the current energy consumption values of the building belonging to the Solar Energy Institute of Ege University can be improved with passive and active solutions based on climatic parameters. The building belonging to the Solar Energy Institute causes a high energy requirement over time due to its active use. For this reason, the current energy consumption values of the building were determined with the support of Design Builder programme. In line with the values found, passive and active improvement methods were created by considering energy efficient building design strategies based on climatic parameters. While passively changing the lamps used for lighting purposes, active improvements were made for the building air conditioning system. The energy required by the air conditioning system was met by the solar energy system placed on the roof. With the methods created, energy consumption has been reduced by improving the passive and active systems of the building. In this way, the damage to the environment is minimised and unnecessary energy consumption is prevented.