Hesaplanan ve algılanan ısıl konfor koşulları arasındaki ilişkinin bir eğitim binasında incelenmesi
Investigating the relationship between predicted and perceived thermal comfort conditions in an educational building
- Tez No: 488324
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBEN ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Isıl konfor, kapalı ortamlarda kullanıcıların sağlıklarını, iş verimini ve üretkenliğini etkileyen en önemli faktörlerden biri olup eğitim binalarında öğrencilerin dikkat, algılama ve öğrenme düzeylerini önemli ölçüde etkilemektedir. Günümüzde, bina sistemleri, tüm iklim bölgeleri için önceden tanımlanmış konfor aralıklarına sahip standartlara göre belirlenen önceden tanımlı ayar noktalarına göre işletilmektedir. Bununla birlikte, kullanıcıların ısıl his, tercih ve kabul edilebilirlikleri farklı iklim koşullarına göre değişebilmektedir. Tez kapsamında, bir eğitim binasında ısıtma ve soğutma dönemlerinde iç ortam hava koşulları kaydedilmiş ve tahmini ortalama oy (PMV) indisleri hesaplanmıştır. Ayrıca, anket çalışmasıyla öğrencilerin gerçek ortalama oy (AMV) indisleri elde edilmiş ve PMV indisleri ile istatistiksel analiz aracılığıyla karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, PMV modelinin ısıtma döneminde öğrencilerin ısıl konfor algılarını doğru tahminleyemediğini, PMV ve AMV indisleri arasında pozitif yönlü ve çok kuvvetli bir korelasyon olduğunu göstermektedir. Ayrıca, sıcak iklimlerde yaşayan kullanıcıların ısıtma döneminde bile soğuk ortamları tercih etme olasılığının yüksek olabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Thermal comfort is one of the most important factors affecting the health of users, work efficiency and productivity in indoor environments and it significantly affects attention, perception and learning levels of students in educational buildings. Today, building systems are operated according to predefined setpoints, which are set according to standards with predefined comfort intervals for all climate zones. However, thermal sensation, preference and acceptability of users can vary according to different climatic conditions. In this thesis, indoor environmental conditions were recorded during heating and cooling periods in an educational building and Predicted Mean Vote (PMV) indices were calculated. In addition, Actual Mean Vote (AMV) indices were obtained via questionnaires and compared to PMV indices via statistical analyses. The results show that the PMV model cannot predict students' thermal comfort perceptions during the heating period and there is a positive and strong correlation between PMV and AMV indices. In addition, users who live in hot climates may have a higher likelihood of choosing cooler environmental conditions even during the heating period.