Nakış kalitesini etkileyen parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of parameters affecting embroidery quality
- Tez No: 488329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜMRÜT BAHADIR ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Nakış, canlı cansız veya geometrik birçok figürün, çeşitli yüzeylere işlenmesi ile elde edilen bir süsleme şeklidir. Nakış 1990'lı yıllarla birlikte gelişip çok iğneli ve bilgisayar destekli olarak yapılan süsleme tekniğidir. Nakış hem görsellik olarak hem de tasarım ve uygulanış süreci olarak ürünün görünüş ve maliyetine doğrudan etki ettiği için Tekstil ve Hazır Giyim sektöründe önemli bir iş sürecidir. Bu çalışmada nakışla ilgili teorik bilgiler açıklanmıştır. Tekstil ve hazır giyim ürünlerine uygulanan nakış üretim kalitesini etkileyen faktörler belirlenmiş ve standart bir nakış tipiyle bu faktörler, uygulamalı bir şekilde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Embroidery is a form of ornament that occurs as organic, inorganic or a lot of geometric figures are embroided on various textures. Embroidery is a decoration technique that has been developed with the help of many pins and computer aided in 1990's. Embroidery is an important work step in Textile and Apparel sector, because it affects directly the appearance and the costs of both visually and the design and application process. This study offers generally information on embroidery first. Factors influencing the quality of embroidery applied to textiles and garments have been identified and these factors have been evaluated practically with a standard embroidery type.