Synthesis of bimetallic complexes and investigation of their anticancer and catalytic properties
Bimetalik komplekslerin sentezlenmesi, antikanser ve katalitik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 488341
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, 3,3′-Diaminobenzidinden türeyen ligandarın ve onların rutenyum komplekslerinin sentezlenmesini içermektedir. Literatürde bulunan monometalik kompleksler sentezlenip bu komplekslerle karşılaştırılmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde metal komplekslerinin biyolojik aktiviteleri, bimetalik sistemlerin monometalik sistemlerle karşılaştırılması ve rutenyum komplekslerinin literatürdeki bazı örneklerine yer verilmiştir. İkinci bölümde deneysel veriler sunulmuştur. Üçüncü bölümde ise, sentezlenen komplekslerin karakterizasyonu, katalitik aktiviteleri ve antikanser özellikleri verilmiştir. İlk olarak 3,3′-diaminobenzidin (2a) bileşiğinin trietilortoformat ile yüksek sıcaklıktaki reaksiyonu 3,3'-bibenzimidazol (2b) sentezlenmiştir. 2b bileşiğinin bütil iyodürle etkileştirilmesi sonucunda 3,3'-dibutil-bibenzimidazol (2c) bileşiği sentezlenmiştir. (Şema 1). Bimetalik sistemleri monometalik olanlarla karşılaştırmak amacıyla o-fenilendiamin(1a), benzimidazol (1b), 1-bütil-1H-benzimidazol (1c) kullanımıştır. 1c bileşiği 2c ile aynı şekilde sentezlenmiştir. (Şema 2). [Ru(p-simen)Cl2]2 ile ligandlar (1a-1c, 2a-2c) tepkimeye sokularak mono- ve bimetalik rutenyum kompleksleri elde edilmiştir. (Şema 3)Mono- ve bimetalik komplekslerin (Ru2a-2c, Ru1a-1b) asetofenonun transfer hidrojenasyonundaki katalitik aktiviteleri incelenmiştir. (Ru2a-2b, Ru1a) komplekslerinin antikanser özellikleri LNCaP, PC-3, DU145, HeLa, MD-MBA, MCF-7, MDA-MB-231, HepG2 hücre hatlarında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes synthesis of ligands derivated from 3,3′-diaminobenzidine and their ruthenium complexes. The monometallic complexes and their ligands, reported in literature before, were prepared for comparision to bimetallic complexes. This thesis consist of three part. The first part consist of biological activities of metal complexes, comparasion of bimetallic complexes to monometallic complexes and example of ruthenium complexes that is reported by some studies. In the second part, the experimental data were reported. In the third part, characterizaton, catalytic and anticancer properties of synthesized complexes were presented. Firstly, 3,3'-bibenzimidazole (2b) synthesized from the reaction of 3,3′-diaminobenzidine (2a) with triethylorthoformate at high temperature. 3,3'-dibutyl-bibenzimidazole (2c) were synthesized from the reaction of 2b compound with butyl iodide (Scheme 1). O-phenylenediamine (1a), benzimidazole (1b), 1-butyl-1H-benzimidazole (1c) were used for comparision of monometallic systems to bimetallic systems. 1c compound were prepared with 2c same manner (Scheme 2). Mono- and bimetallic ruthenium complexes were obtained by the reaction of Ru(p-cymene)Cl2]2 with ligands (1a-1c, 2a-2c) (Scheme 3). The catalytic activities of mono- and bimetallic complexes (Ru2a-2c, Ru1a-1b) in the transfer hydrogenation of acetophenone were tested. The anticancer activities of complexes ( Ru2a-2b, Ru1a ) were tested in LNCaP, PC-3, DU145, HeLa, MD-MBA, MCF-7, MDA-MB-231, HepG2 cell lines.