Development of cobalt oxide modified electrodes and their investigation in electrocatalytic applications
Kobalt oksit modifiye elektrotların geliştirilmesi ve elektrokatalitik uygulamalarının incelenmesi
  1. Tez No: 488340
  2. Yazar: CEREN KUŞCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NİL ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez kapsamında camımsı karbon elektrot yüzeyi üzerine kobalt oksit ve platin nanoparçacık kompozit elektrotların elektrokimyasal yolla hazırlanması ve katalitik uygulamaları incelenmiştir. Metal-metal oksit film yapılarının elektrokimyasal biriktirilmesi pulslü birikim ve döngüsel voltammetri teknikleri ile gerçekleştirilmiştir. Biriktirme koşullarını etkileyen parametreler pH 5.0 asetat tamponunda oksijen indirgenme tepkimesini gözlemleyerek değerlendirilmiştir. Kobalt oksidin birikim koşulları incelenerek, çözelti parametrelerindenortampH'ı, tampon türü ve Co(II) derişimi ileçalışma parametrelerinden tarama hızı, puls süresi ve puls sayısı optimize edilmiştir. Döngüsel voltammetride ise birikimin niteliği üzerine potansiyel tarama hızı ve döngü sayısı optimize edilmiştir. Optimum koşullar altında her iki elektrokimyasal teknikle geliştirilen elektrotlar yalın, Pt nanoparçacık ve CoOxile modifiye elektrotların ORR sinyali üzerinden performansı kıyaslanmıştır. Her iki yönteme de Pt/CoOx/GCE pik potansiyeli ve pik akımı açısından en iyi sonucu vermiştir. Tezin kalan bölümünde geliştirilen Pt/CoOx/GCE biyosensör için alt yapı olarak kullanılmıştır. Bitki dokuları enzimlerin saflaştırılması için ekonomik bir alternatif olarak kullanılabilir ve polifenoloksidaz ve peroksidaz enzimlerini içerdiği bilinen defne meyvesi bu amaç için kullanılmıştır. Homojenize edilen bitki örnekleri elektrot yüzeyine immobilize edilerek, fenole yanıtları tayin amaçlı kullanılmıştır.Ayrıca tirozinaz enzimi ile de çalışmalar yürütülmüş ve biyosensör için umut veren sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Present thesis concerns with electrochemical preparation of cobalt oxide and platinum nanoparticle composite electrodes on a GCE surface in the pursue of its catalytic applications. Electrochemical deposition of the metal-metal oxide film structure has been carried out by pulsed deposition and cyclic voltammetry. The parameters affecting the deposition conditions have been evaluated by monitoring oxygen reduction reaction in pH 5.0 acetate buffer. Solution parameters such as medium pH, buffer type and Co(II) concentration have been optimized along with the operational parameters such as scan rate and pulse duration. In case of cyclic voltammetry, the repetitive cycle number has been optimized. Under optimal conditions, the electrodes developed by both electrochemical modes have been compared with bare and Pt nanoparticle and CoOx modified electrodes. In both methods, the Pt/CoOx/GCE has given the best result in terms of peak current and peak potential. In the final part of the thesis, Pt/CoOx/GCE was used as a platform for a biosensor. Plant tissues can be used as an economic alternative to purified enzymes and bayberry fruit which is known to contain polyphenol oxidase and peroxidase enzymes was used for this purpose. Homogenate samples have been immobilized onto the electrode surface and used for phenol detection. In addition the electrode was also used as a platform for tyrosinase enzyme based biosensor and very promising results have been obtained.