Muş Alparslan Üniversitesi içerisinde botanik bahçesi yapılabilirliğinin araştırılması
The research about the feasibility of botanical garden in the Mus Alparslan University
- Tez No: 488351
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR TÜRKYILMAZ TAHTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Peyzaj Mimarlığı, Botany, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tez çalışmasında, Doğu Anadolu Bölgesinde, Erzurum ilinden sonra ikinci olarak botanik bahçesinin yapımının Muş İline prestij kazandıracağı yerli halkın zaman geçirebileceği, bitkilerle ilgili bilgi alabileceği bir rekreasyon alanı olacağı, Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri için ise hem eğitsel hem de boş vakitlerini değerlendirebilecekleri alan olacağı, ayrıca Muş İlinde rekreasyon alanları yok denecek kadar az olduğu için tüm kent ve çevre bölgeleri açısından önemi nedeniyle botanik bahçesi yapılabilirliği konusunda araştırma yapılmış ve en uygun yer seçilerek öneriler getirilmeye çalışılmıştır. Bunun için önceden yapılmış bilimsel çalışmalar incelenmiş, doğal ve kültürel kaynaklar araştırılmıştır. Konu ile ilgili il müdürlüklerinden ve Muş Alparslan Üniversitesi'nden elde edilen veri ve haritalar kullanılarak, aynı zamanda üniversite öğrencileri arasında uygulanmış anket sonuçları SPSS (Statistical Packages for the Social Sciences) programında değerlendirilerek botanik bahçesi için en uygun yer belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara dayanarak yönetim planı ile birlikte uygun alan kullanımını belirlemek amacıyla botanik bahçesi uygulaması için öneri bir çalışma, peyzaj tasarım sürecinin leke diyagramı aşamasında geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, that building of the second botanical garden after the one in Erzurum in the east Anatolia region will make the city Mush more prestigious, that it will render a spot for local people to spend time and get information about plants and be a spot for recreational activities; as for Mush Alparslan University students that it will be a region for both educational purposes and a region for them to make efficient use of their times and again as it can be said that there is nearly no recreational places in the city Mush, because of its importance to the all city and neighboring regions , there has been made some researches about the feasibility of the botanical garden and the best place has been chosen and some suggestions have been tried to be given. For this purpose the previously made scientific studies, natural and cultural resources have been analyzed. The most suitable place for the botanical garden has been tried to be chosen by using the information and maps gotten from the provincial directorates and Mush Alparslan University and by evaluating SPSS (Statistical Packages for the Social Sciences) results. At the end of the research based upon the results obtained in order to decide on the management plan and usage of the suitable place; a recommended study has been developped during landscape design process, at the stage of leke diagram.