Niğde ili tatlı su balık faunası
Freshwater fish fauna of Nigde
- Tez No: 488353
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez çalışması Mayıs 2016-Temmuz 2017 tarihleri arasında Niğde ili tatlısu balık faunasını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Niğde il sınırları içerisinde bulunan 25 akarsu istasyonunda yapılan arazi çalışmalarından elde edilen örneklerin değerlendirilmesiyle 3 familyaya ait 9 tür tespit edilmiştir. Konya Kapalı Havzası içinde kalan bölgede Squalius cappadocicus, Cyprinus carpio, Gobio gymnostethus ve Oxynoemacheilus eregliensis, Seyhan Havzası içinde kalan akarsulardan Capoeta damascina, Oncorhynchus mykiss ve Salmo labecula, Kızılırmak Havzasında kalan kısımda ise Cyprinus carpio, Capoeta baliki, Oncorhynchus mykiss ve Oxynoemacheilus sp. türlerine rastlanmıştır. Daha önceki çalışmalarda Akkaya Barajında yaşadığı bildirilen Pseudophoxinus anatolicus türüne rastlanmamıştır. Bunun yanı sıra Capoeta baliki ve Oxynoemacheilus sp. türlerinin il için yeni kayıt oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study conducted to determine freshwater ichthyofauna of Nigde province. Field sampling carried out May 2016 to July 2017. A total of 9 species belonging to 3 families were identified from 25 sampling stations. It is determined that Squalius cappadocicus, Cyprinus carpio, Gobio gymnostethus and Oxynoemacheilus eregliensis from Konya Closed Basin, Capoeta damascina, Oncorhynchus mykiss and Salmo labecula from Seyhan Basin, Cyprinus carpio, Capoeta baliki, Oncorhynchus mykiss and Oxynoemacheilus sp. from Kızılırmak Basin. Pseudophoxinus anatolicus was reported from Akkaya Dam Lake in the previous studies, was not cougth. Additionally two species Capoeta baliki and Oxynoemacheilus sp. were reported first time from Nigde in this study.