Squalius cappadocicus Freyhof & Özuluğ, 2011 Melendiz çayı (Konya kapalı havzası) populasyonu için bazı populasyon dinamiği parametrelerinin belirlenmesi
Determination of some population dynamical parameters of Squalius cappadocicus Freyhof & Özulug, 2011 for Melendiz river (Konya closed basin)
  1. Tez No: 488354
  2. Yazar: UMUT CÖMERTPAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma, Tuz Gölü Havzası içerisinde yer alana Melendiz Çayı'nda bulunan Squalius cappadocicus populasyonuna ait bazı popülasyon dinamiği parametrelerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Örnekleme çalışmaları 2016-2017 yaz döneminde gerçekleştirilmiş olup toplam 357 birey incelenmiştir. İncelenen bireylerin yaşlarının 0-VI yaş grupları arasında değişiklik gösterdiği belirlenmiştir. Örneklenen bireyler içerisinde I. yaş grubunun en baskın (%30,53) olduğu bunu sırasıyla 0. ve II. yaş gruplarının izlediği görülmüştür. İncelenen bireylerin boy değerlerinin 2,6-24,5 cm ve ağırlık değerlerinin ise 0,44-202,99 g arasında değişim gösterdiği belirlenmiş ve ortalama boy ve ağırlık değerleri sırasıyla 11,27±3,88 cm ve 23,57±25,32 g olarak hesaplanmıştır. Boy-ağırlık ilişkisi ise W=0,0120*L2,9882 olarak belirlenmiştir. Populasyon parametreleri akarsular için L∞: 44,21 cm, k: 0,098, to: -1,47, Φꞌ: 2,28 ve K: 1,13 olarak hesaplanmıştır. Ölüm oranları ve stoktan yararlanma düzeyi ise Z: 0,37, M: 0,32, F: 0,05 ve E: 0,13 olarak tahmin edilmiştir. Tahmin edilen bu değerler ışığında popülasyon üzerinde aşırı avcılık baskısının bulunmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine population parameters of Squalius cappadocicus in Melendiz River, Tuz Lake Basin. A total of 357 specimens were analyzed that were collected in 2016-2017 summer from the river. Age of the specimens ranged from 0 to VI. age groups and dominant age group was found I (30,53%) followed by 0. and II. age groups. Total length varied from 2.6-24.5 cm with the mean of 11.27±3.88 cm and total weight ranged from 0.44 to 202.99 with the mean of 23.57±25.32 g. Length-weight relationship were estimated W=0.0120*L2.9882. Estimated population parameters were calculated as L∞: 44.21 cm, k: 0.098, to: -1.47, Φꞌ: 2.28 and K: 1.13 for the population. Mortality and exploitation rates estimated as Z: 0.37, M: 0.32, F: 0.05 and E: 0.13, respectively. According to these values it has been expected that there were no over fishing pressure on the population.