Controlled loading and release studies of payload molecules from conducting polymer nanotubes
İletken polimer nanotüpler ile gerçekleştirilen kontrollü model molekül yükleme ve salınım çalışmaları
- Tez No: 488363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyomühendislik, Kimya Mühendisliği, Science and Technology, Bioengineering, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yeni nesil tedavilerde hedefe yönelik ilaç salınımı uygulamalarının artmasıyla makromoleküllerin nanoyapılardan kontrollü salınımı üzerine yapılan çalışmalar hız kazanmıştır. Geniş yüzey alanları sebebiyle taşıyıcı olarak nanoyapılar tercih edilirken bu yapılardan kontrollü salınım elde edilebilmesi için farklı yöntemler denenmektedir. Nanotaşıyıcıların uyarıya duyarlı polimerlerden sentezlenmesi sonucu dış etkenlerin kontrolü ile bu yapılarda kontrollü salınım sağlanabilmiştir. Ancak bu konulardaki çalışmaların çokluğuna rağmen nanotaşıyıcılardan yüksek verimde ve kontrollü salınım istenilen ölçüde sağlanamamış ve bu sebeple bu yapıların tedavi amaçlı kullanımı kısıtlı olmuştur. Bunun başlıca sebeplerinden biri de taşıyıcı amaçlı polimerik nanoyapıların sentezindeki güçlüklerdir. Bu proje kapsamında buhar fazında bir iletken polimer sentez yöntemi olan oksidatif kimyasal buhar biriktirme yöntemi ile iletken nanotüpler sentezlenmiş ve bu nanoyapıların model makromolekül tutma ve geri salma özellikleri incelenmiştir. Nanotüplerin sentezinde polipirol iletken polimeri kullanılmış, nanotüplerden geri salınım nanotüplere voltaj uygulanmasıyla sağlanmıştır. Öte yandan geri salınım kinetiğinin daha iyi kontrol edilebilmesi ve yükleme veriminin arttırılabilmesi amacıyla dış katmanı iletken polimer, iç katmanı uyarıya duyarlı işlevsel polimer olan eşeksenli nanotüpler üretilmiştir. Proje sonunda iletken polimerden sentezlenmiş çeşitli yapılarda nanotüpler elde edilmiş ve bu yapıların voltaj altında molekül tutma ve geri salınım özellikleri üzerine bilgi birikimi oluşmuştur. Elde edilen bu yapılar hedefe yönelik, kontrollü salınım uygulamaları alanında yapılan çalışmalara katkı sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
The increase in the use of targeted delivery in the new generation treatment methods led to an increase in the studies focusing on controlled release of macromolecules from nanostructures. The nanostructures are preferred as carriers due to their large surface areas and different methods are investigated to achieve controlled release from these structures. By using stimuli responsive polymers to synthesize these nanocarriers, controlled release could be achieved through external stimuli control. Although there is a vast amount of studies on this topic, controlled release from these nanocarriers with high efficiency could not be achieved leading to limited use of these structures in treatment. One of the main reasons behind this is the challenge with synthesis of polymeric nanostructures. In this project, conductive polymer nanotubes are synthesized via oxidative chemical vapor deposition method, which is a vapor phase conductive polymer deposition technique, and the capture and controlled release performances of these nanostructures are investigated. Polypyrrole polymers are used to synthesize the nanotubes and release of the molecules from the nanotubes is achieved by applying voltage to these structures. Furthermore, coaxial nanotubes with conductive polymer outer layer and functional polymer inner layer are synthesized to have a better control on release kinetics and achieve higher loading percentages. By the end of the project, conductive polymer nanotubes synthesized and extended experience is gained on their molecule absorption and controlled release properties. The nanostructures that are developed in this project will be beneficial for targeted, controlled release applications.