Fabrication and characterization of polymeric nanofibers and nanotubes for controlled release of Rose Bengal
Polimerik nanoliflerin ve nanotüplerin kontrollü Rose Bengal salımı için üretilmesi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 554572
  2. Yazar: SEZİN SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son yıllarda, hastalıkların teşhisinde ve tedavisinde nanoteknoloji büyük etkiye sahip olmuştur. Bu bağlamda, farklı fonksiyonel nanoyapılar geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Özellikle, tek-boyutlu nanoyapılar, yüksek yüzey alanı-hacim oranları vasıtasıyla hedef tedavi, yüksek ilaç yükleme kapasitesi ve geliştirilmiş kontrollü salımda umut vaat etmektedir. Uyarıya duyarlı, biyouyumlu ve biyoçözünür stabil polimerik nanoyapılar, biyouygulamalar için tercih edilmektedir. Bu çalışmada, uyarıya duyarlı nanolif ve nanotüp yapıları, kontrollü Rose Bengal (RB) salımı için üretilmiş ve karakterize edilmiştir. Tek katmanlı ve eşeksenli polimerik nanoyapılr, başlatıcılı kimyasal buhar biriktirme (iCVD) ve elektroeğirme metodları kullanılarak hazırlanmıştır. iCVD tekniği pH, sıcaklık ve CO2 gibi uyarılara duyarlı özellikler eklemek için kullanılmıştır. Eşeksenli poli(4-vinylpyridine-coethylene glycol dimethacrylate) kaplanmış poli(vinyl alcohol)-RB karışım nanolifleri farklı pH değerlerine sahip ortamlarda kontrollü RB salımı için sentezlenmiştir. Polidopamin-folik asit dış katmanlı ve poli(methacrylic acid-co-ethylene glycol dimethacrylate) iç katmanlı eşeksenli nanotüpler pH kontrollü ve folat reseptör hedefli RB taşınımı için üretilmiştir. CO2 ve sıcaklığa duyarlı poly(n-[3-(dimethylamino)propyl]methacrylamide-co-ethylene glycol dimethacrylate) nanotüpler ikili kontrollü RB salımı için kaplanmıştır. Bu yapılarda gerçekleşen salım ve yükleme çalışmaları UV-Vis spektroskopi kullanılarak incelenmiştir. iv Salım kinetic modellerine Korsmeyer-Peppas denklemi uygulanarak bakılmıştır. Uyarıya duyarlı polimer kaplamaları ile nanotüp ve liflerin salım kinetikleri kontrol edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Advances in nanotechnology in the last decades have paved the way for significant achievements in diagnosis and treatment of various diseases. Different types of functional nanostructures have been explored and utilized as tools for addressing the challenges in detection or treatment of diseases. In particular, one-dimensional nanostructures hold great promise in biomedical applications due to their increased surface area to volume ratios, which allow better targeting, increased loading capacity and enhanced controlled delivery. Stable polymeric nanostructures that are stimuli-responsive, biocompatible and biodegradable are especially preferred for bio-applications. This thesis focuses on the fabrication and characterization of stimuli-responsive polymeric nanofibers and nanotubes for controlled delivery of Rose Bengal (RB) molecules. Single layer and coaxial polymeric nanostructures were prepared by using initiated chemical vapor deposition (iCVD) and electrospinning. iCVD technique was used for additional stimuli responsive properties such as pH, temperature and CO2 responses. Coaxial poly(4-vinylpyridine-co-ethylene glycol dimethacrylate) deposited poly(vinyl alcohol)-RB blend nanofibers were synthesized for controlled RB release in medium at different pH values. Coaxial nanotubes with outer layer of polydopamine-folic acid and with inner layer of poly(methacrylic acid-co-ethylene glycol dimethacrylate) were fabricated for pH controlled and folate receptor targeted RB delivery. ii Dual responsive poly(n-[3-(dimethylamino)propyl]methacrylamide-co-ethylene glycol dimethacrylate) nanotubes were deposited to obtain CO2 and temperature responsive RB release. Release and loading studies from these nanostructures were performed by using UVVis spectroscopy. Korsmeyer-Peppas equation was employed to investigate release kinetics. It was concluded that through responsive polymer coatings, the release kinetics of the nanotubes and fibers could be controlled.