Synthesis and characterization of self-crosslinking polyurethanes and their waterborne dispersions
Kendiliğinden çapraz bağlanan poliüretanların sentezi, karakterizasyonu ve su bazlı dispersiyonları
- Tez No: 488366
- Danışmanlar: Assist. Prof. SERKAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Fonksiyonel uç gruplara sahip özgün iyonik su bazlı poliüretan dispersiyonları, yünlü tekstil yüzeyleri kaplama uygulamaları için aseton yöntemi kullanılarak sentezlenmiştir. Silan işlevsel grupları, yünlü kumaşların buruşmazlık özelliklerini ve yapışma uygulamalarını iyileştirmek için geliştirilmiştir. Zincir uzama derecesi, iyonik içerik ve silan içeriğinin poliüretan dispersiyonları ve filmlerinin özelliklerine etkisi, parçacık boyutu analizi, viskozite, gerilme ve fiziksel geri kazanım testleri gibi karakterizasyon yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır. Buna ek olarak, yüksek derecede dallanmış, fonksiyonel poliüretan dispersiyonları, A2 + B3 polimerizasyonu ile aseton prosesi birleştirilerek sentezlenmiştir. A2 monomer olarak poliester poliolü ve B3 monomer olarak hekzametilendiizosiyanat bazlı triizosiyanat kullanılmıştır. A:B oranının ve zincir sonlandırıcı yapısının etkisi incelenmiştir. İki bileşenli veya kendi kendiliğinden çapraz bağlama kimyasına sahip yüksek derecede dallanmış dispersiyonlardan elde edilen poliüretan filmler mekanik ve termal karakterizasyon yöntemleriyle karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Novel ionic waterborne polyurethane dispersions with functionality were synthesized using the acetone process as coatings for wool textile surfaces. Silane functional groups were utilized to improve the adhesion between polyurethane coating and the wool surface to increase the wrinkle recovery of wool fabrics by taking advantage of the excellent recovery of polyurethanes. The effect of the degree of chain extension, ionic content, silane content on the properties of polyurethane dispersions and their films was investigated using characterization methods including particle size analysis, viscosity, tensile tests and recovery tests. In addition, highly branched, functional polyurethane dispersions were synthesized by combining the A2+B3 polymerization with the acetone process. A polyester polyol was used as the A2 monomer and HDI based triisocyanate was used as the B3 monomer. The effect of the A:B ratio and chain terminator structure was examined. Polyurethane films obtained from highly branched waterborne dispersions by two-component or self-crosslinking chemistry were characterized by mechanical and thermal characterization methods.