A three-stage solution approach to Turkish day-ahead electricity market
Türkiye gün öncesi elektrik piyasasına üç aşamalı çözüm yöntemi
- Tez No: 488365
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET İLKER BİRBİL, YRD. DOÇ. DR. ESRA KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Gün öncesi elektrik piyasası, katılımcıların elektrik arz ve taleplerini piyasa takas fiyatları doğrultusunda eşleştirmekte kullanılır. Piyasa takas fiyatları, katılımcılara, tekliflerinin kabul edilme durumunu teklif gerçekleşmeden öğrenebilmeleri için yeterince hızlı ilan edilmelidir. Bu tez çalışmasında, Türkiye gün öncesi elektrik piyasası eşleme probleminde en uygun piyasa takas fiyatlarını bulmanın daha yeni bir yolunu sunuyoruz. Metot üç aşamada çalışmaktadır: İlk olarak, ana modelin yakınsaması çözülür; daha sonra, yaklaşımdan gelen çözüme yakın bir olurlu ç özüm bulunur; ve son olarak, olurlu çözüm ana modele başlangıç çözümü olarak verilerek problemin optimum çözümü aranır. Metodolojimizin her adımı ve ek modifikasyonlar detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Yaklaşımımız iki veri kümesi ile test edilmektedir. Bunlardan ilki üretilmiş veri ve kamuya açıktır, ikincisi ise Türkiye gün öncesi elektrik piyasasından edinilmiş gerçek verilerdir. Önerilen yöntem umut verici sonuçlar vermektedir ve aynı zamanda sadeliği ve uyarlanabilirliği literatürdeki diğer yöntemlerle birlikte kullanılabilme avantajı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Electricity day-ahead market is used for matching the electricity demand and supply of participants according to the market clearing prices. Market clearing prices should be announced fast enough to inform the participants about their bids' acceptance status before the actual transaction. In this thesis, we provide a new method for finding the optimal market clearing prices of the Turkish day-ahead electricity market clearing problem. This method works in three stages: First, an approximation of the main model is solved; secondly, a feasible solution is found close to the solution of the approximation; thirdly, the optimal solution for the problem is searched starting from the solution of the previous step. Each step of the approach and additional enhancements are discussed. Then, we test our methodology with two datasets: one is the generated data which is available to the public, and the other is real data obtained from the Turkish day-ahead electricity market. Our method gives promising results and also its simplicity and adaptability is an advantage for using it with other methods in the literature.