Hybrid generalized multi-agent pathfinding: a hierarchical method using ASP
Çoklu etmenler için çözüm kümesi programlama ile hiyerarşik olarak melez yol bulma
- Tez No: 488367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tek bir etmen için yol bulma problemi, bir başlangıç noktasından hedef noktasına gitmek için hiç bir engelle çarpışmayacak bir şekilde takip edeceği bir patika bulmadır. Çoklu etmenler için yol bulma problemi (MAPF) de her etmen için benzer bir patika bulmayı hedeflemektedir; öyle ki, herhangi iki etmen patikalarını takip ederken birbiriyle çarpışmasın. MAPF hesaplama karmaşıklığı açısından zor bir problemdir. Bu tezde, MAPF probleminin robotikteki uygulamalarından esinlenerek daha genel bir problem (GMAPF) üzerinde çalışılmıştır; bu problemde, her etmen gideceği yere varmadan önce bazı yerlere de uğramak isteyebilir. GMAPF problemini çözmek için çözüm kümesi programlama (ASP) kullanılarak ve hesaplanan yolların robotlar tarafından uygulanabilirliği ile ilgili testler entegre edilerek, yeni bir algoritma geliştirilmiştir. Geniş ortamlarda tanımlanmış ve çok sayıda etmen içeren problemlerin çözümlerinin daha verimli bir şekilde hesaplanabilmesi için, melez GMAPF için geliştirilen bu algoritma temel alınarak yeni hiyerarşik ve fırsatçı yöntemler geliştirilmiştir. Tez kapsamında geliştirilen tüm yöntemlerin, otonom depolama sistemleri bağlamında yapılan deneylerle etkinlikleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pathfinding for a single agent is the problem of planning a route from an initial location to a goal location in an environment, without colliding with any obstacles. Multi-agent pathfinding (MAPF) also aims to plan such routes for each agent such that no two agents collide with each other. MAPF is an intractable problem, because agents must avoid the collision with each other. We study a generalized version of MAPF (GMAPF) in the context of robotics (i.e., autonomous warehouses), where multiple robots must visit some locations (e.g., to collect some items) on the way to their destinations without colliding with any obstacles in the environment. In this thesis, we introduce a novel method to solve GMAPF problems using the expressive logic-based language of Answer Set Programming (ASP) and the efficient ASP solvers. Moreover, to ensure that the robots follow collision-free trajectories, we introduce an intelligent method for feasibility checks and their integration to our ASP-based approach to GMAPF. To further improve the scalability of our method to solve hybrid GMAPF problems, we introduce a hierarchical method to handle problem instances over large environments. Based on that, we introduce a greedy algorithm handle instances with large number of robots We experimentally evaluate our methods over randomly generated problem instances, to show the scalability of our hierarchical and greedy methods, and usefulness of ASP-based hybrid pathfinding.