Pareto dağılımında örneklem seçiminin tahmin ediciye etkisi
The effect of choosing the sample on the estimator in Pareto distribution
  1. Tez No: 488374
  2. Yazar: SEVAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRETTİN ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak belli bir dağılımdan örneklem üretme yöntemleri verildi. Daha sonra dağılımdan örneklem üretmek için yeni yöntemler araştırıldı. Sonuç olarak; eski ve yeni yöntemler kullanılarak Pareto dağılımından örneklemler üretildi. Bu örneklemler kullanılarak, maksimum olabilirlik yöntemi ile parametre tahminleri yapıldı. Bu tahmini parametreler örneklem oluşturmak için kullanılan parametrelerle karşılaştırıldı ve yeni yöntem ile oluşturulan örneklemlerden daha iyi sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, methods of producing samples from a certain distribution were given. After then, new methods were investigated for generate scattered samples. As a result; samples were produced from the Pareto distribution using old and new methods. The parameter estimates were made with the maximum likelihood method using these samples. These estimated parameters were compared with the parameters used to create the sample and better results were obtained in the samples created with the new method.