İstanbul'a giriş kapısı olarak Galataport tasarım sürecinin incelenmesi
Analysis of design process of Galataport: An entrance gate to Istanbul
  1. Tez No: 488391
  2. Yazar: AHMET FARUK TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERCAN ÖZGENCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Hızla gelişen günümüz dünyamızda küreselleşme ile birlikte kentlerin kendisine ait değerlerini koruyarak, yeniliklere, gelişmelere uyum sağlaması giderek zorlaşmaktadır. Kentlerin, kent kimliğinin özgünlüğünü koruyarak, sosyal, kültürel ve ekonomik dengeyi oluşturup sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlamak kentlilerin başlıca görevlerindendir. Çünkü aslında kentler, o kent içerisinde yaşamını sürdüren insanların kimliğini yansıtmaktadır. Kentlerin içerisinde yaşayan toplumların ihtiyaçlarının doğru bir şekilde sağlanabilmesi, sağlıklı yaşam alanlarının korunabilmesi ve hızla gelişen dünya düzenine uyum sağlayabilmesi için bir farklı bakış açısı ile toplumun yaşam kalitesinin arttırılması amacıyla kentsel tasarım kavramı ortaya çıkmıştır. Kentler arasında kentsel mekanlar farklılık göstermekle beraber aynı kent içerisinde de birbirinden farklı kentsel kimlik taşıyan mekanlara rastlamak mümkündür. Çünkü her bölgenin ihtiyaç gereksinimleri birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Kıyı kentleri tarih boyunca önemli yerleşim yerleri olmuşlardır. Kentler ve kent kullanıcıları için kıyı her zaman önem taşımıştır. Bu bağlamda kıyı, kentin kimliğini oluşturmakta önemli bir yer tutmaktadır. Kamusal mekân olan kıyılar, toplumun gelişmesinde, sosyal, ekonomik, kültürel ihtiyaçları gidermesinde önemli yerlerdir. Bu kapsamda, İstanbul'da tarih boyunca önemli bir yer tutmuş olan kıyısının üzerinde durulması gerekmektedir. Son yıllarda gündemde olan Galataport ise İstanbul için en önemli kıyı alanlarından birisidir. Galataport ve çevresi bu parametreler doğrultusunda araştırılarak değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly developing world and with the globalization, it is becoming increasingly difficult to adapt to innovations and developments by preserving the values of the cities themselves. Main responsibility of the urban people is to progress in a healthy way while protecting the authenticity of urban identity and creating a social, cultural and economic balance. Because cities actually reflect the identity of people living in that city. The concept of urban design has emerged to increase the quality of life of the community from a different point of view so that the needs of the communities living in the cities can be provided properly, the wellness areas can be protected and they can adapt to the rapidly developing world order. It is possible to find places with different urban identities in the same city, although the urban spaces differ among the cities. Because the requirements of each region can be different from each other. Coastal cities have been important settlements throughout history. The coast has always been important for cities and urban users. In this context, the coast has an important place in forming the identity of the city. The shores, which are public spaces, are important places in the development of the society in terms of their social, economic and cultural needs. In this regard, it is necessary to focus on the coast, which has had an important place throughout history in Istanbul. Galataport, which is on the agenda in recent years, is one of the most important coastal areas for Istanbul. Galataport and its surroundings were investigated and evaluated according to these parameters.