Teknoloji geliştirme bölgelerinin iş sağlığı ve güvenliği bağlamında işyeri bina ve eklentilerine göre incelenmesi: Yıldız Teknik Üniversitesi Teknokent örneği
Examination of technology development zones about working place premises: Yildiz Technical University Techno City example
  1. Tez No: 488396
  2. Yazar: İSA TURGUT İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Architecture, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Teknoloji geliştirme bölgeleri, ülke ekonomileri ve bilimsel gelişmeler için oldukça önemli yerlerdir. Bu çalışmada amaç mevzuata uygun bir çalışma ortamının teknokent ve diğer teknoloji geliştirme bölgelerinde nasıl oluşturulacağını anlamaktır. Bu amaca ulaşmak adına, alan yazın taraması gerçekleştirilmiş, ardından Yıldız Teknik Üniversitesi Teknokentinde mevzuatın uygunluğu kontrol edilmiştir. Sonuç olarak yaya ve araç kullanıcıları için yeterli işaretlerin bulunmadığı, yangın ekibinin oluşturulmadığı ve raf ve dolap gibi iş ortamındaki malzemelerin deprem önlemlerinin alınmadığı görülmüştür. Çalışmanın tek bir teknokent için örneklendirilmesi sınırlılık olarak kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The techno cities are the important research and development places and they have a huge role on the development of the science and economy of the country. In this study the goal is to determine how the techno cities can be constructed and how can a place be suitable for the occupational health and safety regulations. To reach this goal a literature review has done and Yıldız Technical University Techno City has been controlled about the necessities of the legislations. The results showed that the information and the caution signs are not enough for the pedestrians and the vehicles. Also the results showed that the shelves and cases have not been fixed to the walls and there is not a fire team. The study has finished with a survey of a techno city and this has been accepted as the limitedness of the research.