Değişken zemin koşulları altında TBDY 2018'e göre farklı döşeme tiplerinin yapı maliyetine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different slab types on construction cost under variable ground types according to TBDY 2018
  1. Tez No: 977850
  2. Yazar: ALİ TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Ülkemizde, yapıların depreme karşı güvenliğinin sağlanması kadar, ekonomik ve sürdürülebilir yapı üretimi de giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Özellikle Türkiye gibi aktif fay hatları üzerinde yer alan, farklı jeoteknik özelliklere sahip bölgelerin bulunduğu bir coğrafyada, yapı tasarımında zemin koşullarının dikkate alınması kaçınılmaz bir gereklilik haline gelmiştir. Son yıllarda yapı maliyetlerindeki artış, malzeme israfının önlenmesi ve taşıyıcı sistem elemanlarının daha verimli kullanılması ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Ancak, döşeme tipi gibi kritik yapı bileşenlerinin seçiminde zemin koşullarının etkisinin nasıl yönetileceği konusunda sektörde net bir yaklaşım bulunmamaktadır. Mevcut uygulamalarda, döşeme sistemleri çoğunlukla alışkanlıklar, estetik tercihler veya kısa vadeli maliyet hesaplarına göre belirlenebilmektedir. Bu nedenle, farklı zemin sınıflarında kullanılan döşeme sistemlerinin maliyet üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasında, TBDY 2018'e göre ZB, ZC ve ZD olmak üzere üç farklı zemin sınıfı dikkate alınmış; her bir zemin sınıfı için asmolen döşeme ve kirişli plak döşeme sistemlerine sahip modeller oluşturulmuştur. Yapıların statik ve deprem analizleri, ideCAD v.11 statik yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiş, tüm modeller için beton, kalıp ve donatı metrajları elde edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre her bir yapı modeli için kaba inşaat maliyeti hesaplanmış ve karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Maliyet hesaplarında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın 2025 yılına ait birim fiyat rayiçleri esas alınmıştır. Toplamda 18 yapı modeli oluşturulmuş ve her biri için hem statik hem ekonomik açıdan değerlendirme yapılmıştır. Analizler sonucunda, zemin sınıfının kötüleşmesiyle birlikte her zaman maliyetin artmadığı sonucuna varılmıştır. Öte yandan, döşeme tipi bazında yapılan değerlendirmelerde, asmolen döşeme sistemi kirişli plak döşemeye göre daha yüksek maliyetli olmuştur.
Özet (Çeviri)
In Türkiye, ensuring seismic safety is as crucial as achieving economic and sustainable construction. Especially in a seismically active country with diverse geotechnical profiles like Türkiye, considering local soil conditions has become essential in structural design. Rising construction costs highlight the need for efficient use of materials and optimization of structural elements. However, in practice, slab type selection is often guided by convention, aesthetics, or short-term cost, with limited attention to soil-related impacts. This can lead to structurally or economically suboptimal choices. Therefore, this study investigates how different slab systems affect building cost under varying soil conditions. In this context, three different soil classes (ZB, ZC, and ZD) were selected in accordance with the Turkish Building Earthquake Code (TBDY 2018). For each soil class, two slab types (Hollow block slabs and slab with beam) were used to model structures, resulting in a total of 18 building models. Static and seismic analyses were conducted using the ideCAD v.11 software, and quantity take-offs for concrete, reinforcement, and formwork were performed. The rough construction costs were calculated based on the 2025 unit price data published by the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change. The analysis results revealed that deterioration in soil class does not always lead to an increase in construction cost. In some scenarios, cost trends varied depending on structural and geotechnical interactions. Furthermore, the comparison between slab types showed that hollow-core slabs were generally more expensive than ribbed slabs. These findings highlight the necessity of considering both soil conditions and slab type selection as integrated parameters in cost-effective and structurally sound building design.