Turbo hortumu takviye örgüsünün hortum ömrüne etkisinin deneysel yollarla incelenmesi
Investigation the effect of knitting belong to turbocharger hose reinforcement to hose life by using experimental methods
- Tez No: 488417
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Mechanical Engineering, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, otomotiv sektöründe akışkan taşıyan, esnek ve dayanıklı yapıya sahip kauçuk hortuma, üretimi sırasında hortuma dayanım kazandıran hortum ömrüne doğrudan etki eden takviye örgüsünün, farklı tiplerde örgü tasarımları kullanılmış ve her tip örgü tasarımı ile kauçuk hortumlar üretilmiştir. Üretilen hortumların, deneysel olarak ömür testi makinesinde karşılaştırmalı testleri yapılmış; ömür testi performansına bakılmış ve her bir hortumdan test sırasında basınç altında çevrim sayısına bağlı olarak elde edilen verilerle çevrim sayısı – çap genişlemesi eğrisi oluşturularak performansları kıyaslamalı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca her örgü denemesinde seri üretime uygunluğu açısından, üretimleri sırasında değerlendirme yapılmış kolay ve hızlı üretilebilirlikleri incelenmiştir. Yapılan deneme üretimlerinde elde edilen deneysel sonuçlar ışığında standart üretim metodunun dışında alternatif, dinamik yükler altında daha iyi performans sergileyen Kilit (Lock) örgü tipinin kauçuk hortum üretiminde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, rubber hose with flexible and durable structure that carries fluid in the automotive sector, reinforcement knitting which directly effects hose life during production, knitting designs in different types were used and rubber hoses with all types of knitting designs were produced. The produced hoses were tested comparatively in an experimentally life test machine; it was checked whether it failed or not and the number of cycles obtained from each hose under pressure under the number of cycles under pressure - the diameter expansion curve was created and its performance was evaluated comparatively. Furthermore, in terms of the suitability of serial production for each knitting trial, the easy and fast manufacturability that has been evaluated during their production has been examined. As a result of the experimental results obtained in the experimental productions, it has been concluded that the alternative type of lock method, which has an alternative performance under dynamic loads, can be used in rubber hose production.