Impact of transportation network topology on the capacity and travel time reilability
Ulaşım ağı topolojisinin kapasite ve seyahat süresinin güvenilirliğine etkisi
  1. Tez No: 488445
  2. Yazar: AHMED FARHAN FARAH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Genellikle şebeke topolojisinin etkinliğini kontrol eden çeşitli durumlar vardır. Ö rneğin, bir ulaşım şebekesindeki döngü sayısı ne kadar fazlaysa, doğal tehlikeler nedeniyle şebekenin bazı linklerinde hizmet düzeyi veya bağlantısal anlamda sorunlar ortaya çıksa bile, şebeke içindeki zonlar arası bağlantı göreceli olarak daha güçlü olacaktır. Bu çalışmada, ulaşım şebeke topolojisinin, ulaşım ağlarının kapasite ve seyahat süresi güvenilirliği üzerindeki etkisi ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Kentsel alanlar için belirlenen üç temel şebeke yapısı , hem kullanıcı dengeli hem de kullanıcı dengesiz atama teknikleri kullanılarak seyahat süresi ve kapasite gü venilirliği açısından karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada elde edilen bulgulara göre, daha fazla sayıda link, dolayısı ile güzergah alternatifi olan ağ yapısının, diğer ağlara göre seyahat süresi ve kapasite bakımından daha güvenilir olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, kullanıcı dengeli, özellikle stokastik kullanıcı dengesi yöntemine göre elde edilen atama sonuçlarının daha iyi seyahat verileri ürettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Generally there are several situations that control the effectiveness of network topology. For instance, the more the number of cycles of a network, the more the network is connected even in worse conditions if discontinuity comes to some links of the network due to natural hazards. This present study aims to reveal the effect of network topology on the capacity and travel time reliability of transportation networks. Three simple network structures for a small urban areas have been compared in terms of travel time and capacity reliability by using both non- equilibrium and equilibrium assignment techniques. According to the findings obtained in this research, it was concluded that the network structure with more number of alternatives is more reliable in terms of travel times and capacity compare to other networks. Moreover, equilibrium assignment techniques particularly stochastic user equilibrium method revealed better assignment for trips.