Impact of inter-vehicular communication performance on different traffic mobility models: A case study of Ad Hoc on-Demand distance vector routing protocol
Farklı trafik hareketlilik modeli üzerinde araç içi iletişim performansına etkiler: İsteğe bağlı isteğe bağlı mesafe vektör yönlendirme protokolü üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 465416
- Danışmanlar: PROF. DENİZ TURGAY ALTILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Aktif bir iletişim ve Akıllı Ulaşım Sistemine (ITS) [33] yol yönetiminin hesaplama ajanları olarak araçların entegrasyonu ile, Kablosuz teknoloji ve Araç Ad Hoc Ağı'na, araştırmalara ve araştırmalardaki ilgi büyük bir adım attı. Birçok çalışma ve araştırmalar yapılmış ve halen 'Araçların Güvenlik Önlemleri' konusunda yoğun bir ilgi ile ve orada bilgi-eğlence sistemi geliştirmeye nasıl devam edecektir. Araclardaki yirmi birinci yüzyıl teknolojik gelişmeleri genel olarak araç sahiplerinin parçası olarak daha iyi ve geliştirilmiş tedbirler talep etmiş ve aynı zamanda araçlararası iletişimin en önemli yönlerinden biri olarak yol güvenliği için de talep etmiştir. Ve hareket kabiliyeti, ki insanlar hem hareket halindeyken hem de hemşireye çeşitli yerlerine güvenli bir şekilde seyahat etmek istiyorlar. Ve bunun başarılması için, yollar arasında dolaşan araçlar arasında kablosuz araç içi iletişim için bir ihtiyaç var. Inter-Vehicular Communication (IVC), araştırma topluluğundan ve Akıllı Ulaşım Sistemi (ITS) sağlanmasının yanı sıra sürücülere ve yolculara faydalı hizmetler sunarak topluma yararlı birçok otomotiv endüstrisinden büyük ilgi gördü. Bu nedenle, kablosuz teknolojinin ilerlemesiyle Özerk ağlar olarak da bilinen Vehicular Ad hoc Networks (VANET'ler), kendiliğinden kablosuz arayüzlerle çalışan ve benzer veya benzer özelliklere sahip olan araçlar arasında oluşturulmuş yeni bir kablosuz ağ sınıfı olarak ortaya çıkıyor. Kısa menzilli ve orta menzilli sistemleri kullanan farklı radyo ara yüzü teknolojileri. Taşıt geçici ağlar (VANET'ler), ulaşım dünyasındaki araç-araç iletişimi için sabırsızlıkla duran, sivri bir mimaridir. VANET'in kesintisiz topoloji değişikliği, kaynakların ve hedef araç kodları arasındaki veri paketi dağıtımında birçok problem ve güçlük yarattı ve dolayısıyla araç hızı ve hızı zamanla değiştiğinden uçtan uca mesaj yayılımı üzerinde bir etkisi var [27]. Araç ad hoc ağları, yakındaki taşıtın düğümleri (V2V) arasında ve taşıt düğümleri ile yol kenarındaki yakın sabit bir ekipman (V2R) arasında iletişim sağlayan, Mobil Ad hoc Ağların (MANET) bir alt kümesidir veya alt kategorisidir. Araçlararası iletişimde, araçların farklı çevresel senaryolarda iletişim kurma eğilimi gösterdiği ve böylece aracın iletişim kurma biçimini etkileyebileceği gibi, Basit, Karayolu, Manhattan gibi hareketlilik modellerinin çeşitli senaryoları da dikkate alınmalıdır. Araçların arasındaki iletişimin verimsizliği. Dahası, kararlı ve etkili iletişim için etkin bir yönlendirme protokolü tasarlamak, aracın farklı ortamlarda bulunması ve bu tür ortamlarda veya herhangi bir ortamda araçlar arasında etkili iletişim ve mesaj yaygınlaştırma gereksinimi aralarındaki engel olmaksızın sağlanabilmesi nedeniyle son derece önemlidir Dolayısıyla, yönlendirme protokolünün gerçekten dikkate alınması gerekir. Bu tezde, farklı hareketlilik modelleri üzerindeki Araçlararası iletişim performansının etkisi araştırılmıştır ve araştırmamız, farklı hareketlilik senaryosunda, seçim protokolü olarak Ad-Hoc On-Demand Mesafe Vektörü (AODV) Yönlendirme protokolünün kullanımına dayanmaktadır. Vaka çalışması. Araçlararası iletişim, güvenilir bir yönlendirme protokolü kullanarak bir araçtan diğerine mesaj göndererek mümkündür. Etkin ve güvenilir yönlendirme protokolünün kullanımı, araştırmacılar için birçok araştırma alanı oluşturdu ve Vehicle Ad Hoc Network'teki araçların sürekli değişen ağ topolojisi ne olursa olsun, son zamanlarda uçtan uca paket teslimini sağlamaya yardımcı oldu. Bu nedenle, Adhoc On Demand Mesafe Vektör Yönlendirme protokolü (AODV), en popüler araç trafik hareketliliği jeneratörlerinden biri olan CityMob trafik üreticisini kullanarak Paket veri kaybı, Paket gecikmesi ve verim gibi bazı ağ performans metriklerine karşı değerlendirildi; Iletişim aracı yolları için hareketlilik üretmek için. Bazı iletişim aracı geçişleri oluşturduk ve bunları örnek çalışmalarımız olarak AODV yönlendirme protokolünü kullanarak aynı deneysel koşullar ve parametreler altında farklı trafik hareketlilik senaryolarında test ettik. Elde ettiğimiz sonuçlar, gerçek hayat trafiğinin hareketliliğini simule ettiğimizden çok uzaktı ve AODV yönlendirme protokolünün, Geliştirilmiş Manhattan trafik hareketlilik modeli ile karşılaştırıldığında Basit ve Otoban trafik hareketlilik modelinde daha iyi geliştiğini ve sonuçlarımızı önceki çalışmalarla karşılaştırarak gösterdiğini gösterdik Bu araştırma dizisi. Bir yönlendirme protokolünün ne denli güvenilir olursa olsun, aracın kablosuz iletişiminin farklı çevresel senaryolarda sınırlamaları olduğu sonucuna vardık. Vehicular Ad Hoc Network'de (VANET) birçok yönlendirme protokolü kullanılmasına rağmen, ancak bu araştırma için, Ad-Hoc On-Demand Mesafe Vektörü (AODV) Yönlendirme Protokolünün farklı çevre koşullarındaki verimlilik ve güvenilirliğini kontrol etmeyi seçtik Senaryolar, araç geçici ağlardaki (VANET) en yaygın kullanılan yönlendirme protokollerinden biridir.
Özet (Çeviri)
With the integration of vehicles as an active communication and computational agents of road management into Intelligent Transport System (ITS) [33], interest in Wireless technology and Vehicle Ad Hoc Network (VANET) studies and research have taken a drastic turn. Many studies and researches have been done and are still being carried out with a concentrated interest in regards to 'Safety Precautions of Vehicles' and how to further enhance the infotainment system therein. The twenty-first-century technological advancements in vehicles, in general, has called for and as well demanded better and improved measures on the part of vehicle owners and also for safety on the road, as one of the paramount aspects of Inter-vehicular communication and mobility, in such a way that, people want to be mobile and nurse great interest in traveling safely to their various destinations. And in order for this to be achieved, there is the need for wireless inter-vehicle communication between vehicles plying the roads. Inter-Vehicular Communication (IVC) has attracted considerable attention from the research community and numerous automotive industries which have benefitted the society, as a whole, through providing Intelligent Transport System (ITS) as well as providing beneficial services to drivers and passengers alike. Hence, Vehicular Ad hoc Networks (VANETs), also known as Autonomous networks, due to the advancement in wireless technology, are emerging as a new class of wireless networks, which are spontaneously formed between moving vehicles manned with wireless interfaces that could have similar or different radio interface technologies, which employs short-range to medium-range network systems. Vehicular ad hoc networks (VANETs) are a pin-pointed architecture to look forward to, for vehicle-to-vehicle communication in the transportation world. The incessant topology change of VANET has created many problem and challenges to data packet delivery between sources and destination vehicular nodes, causing an effect on end-to-end message dissemination because vehicle speed and velocity in network varies with time [27]. Vehicular ad hoc networks are a subset or subcategory of Mobile Ad hoc Networks (MANET), which provides communications among nearby vehicular nodes (V2V) and between vehicular nodes and a nearby fixed equipment on the roadside (V2R). In inter-vehicle communication, various scenarios of mobility models such as Simple, Highway, Manhattan amongst others, should also be put into consideration, as vehicles tend to communicate in different environmental scenarios and thus, could affect the way the vehicle communicate and may lead to inefficient communication between or amongst vehicles. Furthermore, designing an efficient routing protocol for stable and efficient communication is highly important due to the fact that, vehicle dwell in different environment, and the need for efficient communication and message dissemination between vehicles in any environment should be ensured without hindrance to inter-vehicular communication, hence, routing protocol of choice should really be put into consideration. In this thesis, the Impact of Inter-vehicular communication performance on different mobility models is investigated, basing our research on the use of Ad Hoc On-Demand Distance Vector (AODV) Routing protocol, as the protocol of choice, in different mobility scenario as our case study. Inter-vehicular communication is made possible by passing a message from one vehicle to another through using a reliable routing protocol. The usage of efficient and reliable routing protocol has created many research areas for researchers and has helped to ensure end-to-end packet delivery in recent times, regardless of the incessant changing network topology of vehicles in Vehicle Ad Hoc Network. Hence, Ad hoc On Demand Distance Vector Routing protocol (AODV) was evaluated against some network performance metrics, such as Packet data loss, Packet delay and throughput using CityMob traffic generator, which is one of the most popular vehicular traffic mobility generators; for generating mobility for the communicating vehicular nodes. We created some communicating vehicular nodes and tested them in different traffic mobility scenarios, under the same experimental conditions and parameter, using AODV routing protocol as our case study. The results we got were far from being verbose as we simulated close to real life traffic mobility and we showed that AODV routing protocol thrives better in Simple and Highway traffic mobility model as compared to Improved Manhattan traffic mobility model, comparing our results with previous work in this line of research. We concluded that, no matter how reliable a routing protocol may be, the wireless communication of vehicle has limitations in different environmental scenarios. Though, there are many routing protocols being used in Vehicular Ad Hoc Network (VANET), but, for this research, we have chosen to check the efficiency and reliability of Ad-Hoc On-Demand Distance Vector (AODV) Routing Protocol in different environmental scenarios because it is one of the most widely used routing protocol in vehicle ad hoc networks (VANET).